Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Trzysta lat liceum Żeromskiego. Absolwenci świętują piękny jubileusz

poniedziałek, 22 kwietnia 2024 14:37 / Autor: Michał Łosiak
Trzysta lat liceum Żeromskiego. Absolwenci świętują piękny jubileusz
Trzysta lat liceum Żeromskiego. Absolwenci świętują piękny jubileusz
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Najstarsza szkoła w Kielcach, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego rozpoczyna obchody swojego 300-lecia. W XVIII wieku powstała placówka, która wciąż uczy i wychowuje kolejne pokolenia kielczan. 

Piotr Ściegienny, Gustaw Herling-Grudziński, Rafał Olbiński, czy… Stefan Żeromski – to tylko nieliczni z całego grona wybitnych absolwentów, którzy uczyli się w murach „Żeromskiego”. Pamięć o szkole i jej tradycjach kultywują także jej byli uczniowie i nauczyciele.

Pomysłodawcą powstania szkoły i jednocześnie seminarium duchownego był Biskup Krakowski Konstantyn Felicjan Szaniawski, który za cel postawił sobie rozwój gospodarczy miasta, ale również rozwój młodzieży. Przygotowania do jej otwarcia zaczęły się już w 1723 roku. Hierarcha sprowadził w tym celu do Kielc kapłanów ze Zgromadzenia Kleryckiego Księży Życia Wspólnego. Gmach zaczął powstawać przy dzisiejszej ulicy Jana Pawła II przy kościele Świętej Trójcy.

– Już 25 kwietnia 1724 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.  Z kolei pierwszy dzwonek zabrzmiał 4 września 1727 roku – przypomina Zofia Pietraszek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów „Żeromszczacy”.

W czwartek (25 kwietnia) o godzinie 12 przed kielecką katedrą spotkają się absolwenci placówki, a okolicznościowy wykład wygłosi prof. Adam Massalski. Wszystko odbędzie się przed płytą nagrobną ks. Andrzeja Karasia, budowniczego i pierwszego dyrektora szkoły.

Jubileusz będzie trwał do 2027 roku. Planowane jest spotkanie nauczycieli, ale również rajdy śladami Stefana Żeromskiego i innych absolwentów. We wrześniu 2025 roku do Kielc zjadą się absolwenci na specjalne spotkanie i bal.

Posłuchaj rozmowy: 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO