Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Trwają próbne matury

wtorek, 13 grudnia 2022 12:04 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Trwają próbne matury
Trwają próbne matury
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Trwają matury próbne. W poniedziałek (12 grudnia) uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego na poziomie podstawowym, we wtorek z języka angielskiego lub innego języka obcego nowożytnego.  Przed nimi jeszcze matematyka oraz inne przedmioty. Próbne egzaminy maturalne potrwają do 22 grudnia.

To już druga edycja testów diagnostycznych dla uczniów czwartych klas liceów. Do pierwszej tury próbnych matur w nowej formule część uczniów przystąpiła we wrześniu. Obie zorganizowane zostały przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

- Chcemy, aby uczniowie sprawdzili swoją wiedzę oraz poznali nowe zasady, które wynikają ze zmiany programowej – mówi Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. 

Najwięcej zmian wprowadzono w egzaminie z języka polskiego. – Pierwsza to czas. W 2022 roku uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie testu, teraz będzie to 240 minut. Ponadto, inaczej niż w poprzednich latach, tym razem każdy uczeń otrzyma dwa arkusze egzaminacyjne. Pierwszy to test historycznoliteracki. W drugim arkuszu maturzyści zmierzą się z wypracowaniem. I tu również zmiana, bo do wyboru będą tylko dwa tematy a nie trzy jak wcześniej. Uczniowie będą musieli stworzyć wypowiedź argumentacyjną. Dodajmy, że oba tematy będą bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej, zdający sami będą musieli zdecydować do jakiej należy się odwołać – informuje dyrektor Szymański.

Zmiany zaszły również w arkuszach egzaminacyjnych z matematyki. Na maturze nie będzie zadań, w których można było zdobyć 5 lub 6 punktów. Będzie za to więcej zdań za 1 lub 2 punkty. Ma być też więcej zadań otwartych oraz tych w formule prawda/fałsz. 

W nowej maturze nie zmieni się próg zdawalności, czyli - 30 proc. Wyjątkiem są przedmioty dodatkowe, gdzie nie ma progu zdawalności.

Jak informuje CKE, wracają egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego, zawieszone z powodu pandemii w latach 2020, 2021 i 2022.

Próbne matury potrwają do 22 grudnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO