MIASTO
Trwa II Wielki Bój Planszówkowy.
Dla początkujących i zaawansowanych, dla młodszych i starszych, te tradycyjne i całkiem nowe – łącznie ponad 400 różnorodnych gier planszowych przygotowano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Wszystko w ramach II Wielkiego Boju Planszówkowego.
To już druga edycja Wielkiego Boju Planszówkowego. Poprzednia cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Nie inaczej jest tym razem. – Gry planszowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, można nawet powiedzieć, że obecnie przeżywają swój „renesans”. Świadczy o tym chociażby liczba osób, która odwiedziła nas w tamtym roku. Mieliśmy wtedy ponad 300 uczestników. Dlatego wspólnie ze Stowarzyszeniem Tygiel z Suchedniowa, Muzeum Zabawek i Zabawy z Kielc, Kieleckim Klubem Miłośników Gier Bez Prądu „3 Kości” i pozostałymi instytucjami zdecydowaliśmy, że warto to powtórzyć – mówi Michał Wawro, jeden z koordynatorów akcji.
Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach zamieniła się w raj dla fanów gier planszowych. Z myślą o konkretnych odbiorcach wyznaczono kilka stref. Dla początkujących została przygotowana sala konferencyjna. - To jest miejsce dla osób debiutujących i rodzin z dziećmi. Można tu skorzystać z ofert przygotowanych przez Wydawnictwo „G3” oraz Kielecką Delegaturę IPN. Przy stanowiskach z rozłożonymi grami zasady tłumaczą wolontariusze - mówi Wawro.
Dużym zainteresowaniem w tej sali cieszy się między innymi gra „Kolejka” przygotowana przez IPN. – Jest to gra, która zrobiła furorę nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Odwołuje się ona do wydarzeń z najnowszej historii Polski, mianowicie do kryzysu ekonomicznego z lat 80-tych – mówi Marek Jończyk, pracownik Biura Publicznej Delegatury IPN. Mężczyzna zaznacza, że zarówno ta, jak i pozostałe gry wymyślone przez pracowników Instytutu mają uczyć poprzez rozrywkę. – Ciekawą grą jest chociażby „Palak mały”. Odwołuje się ona do polskiego hymnu, naszych barw narodowych, czy godła. Mogą w nią grać nawet przedszkolaki, nieumiejące jeszcze czytać. Jest to rodzaj puzzli, z którymi poradzi sobie każdy. Dla starszych dzieci, a nawet i dorosłych przygotowaliśmy gry strategiczne: „303”, „Bitwa o Wielka Brytanię”, „111 – Bitwa o Warszawę” , czy „Bitwa 7 w obronie Lwowa”. Każda z tych gier odwołuje się do konkretnych wydarzeń historycznych. W trakcie gracz poznaje konkretne fakty dotyczące tych wydarzeń. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju sposób na to, by w łatwy sposób przyswoić sobie tajniki historii – dopowiada Jończyk.
Druga sala została natomiast przygotowana dla bardziej zaawansowanych. Biblioteka Wojewódzka wraz z partnerami udostępniła dla tych graczy około 300 gier.
W ramach II Boju Planszówkowego przygotowano także ciekawą ofertę prezentacji z prelekcjami. Nie brakuje także turniejów i pokazów gier.
Impreza zakończy się w niedzielę, 17 stycznia br. o godzinie 18:00. Wstęp bezpłatny.
Aby zobaczyć zdjecia z wydarzenia KLIKNIJ TUTAJ