Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Transplantacja- szansa na kolejne życie

poniedziałek, 16 maja 2016 15:51 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Transplantacja- szansa na kolejne życie
Transplantacja- szansa na kolejne życie
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

W województwie świętokrzyskim coraz częściej dochodzi do pobrań narządów. Jeszcze kilka lat temu nasz region pod tym względem był daleko w tyle. W ty roku mamy szansę osiągnąć średnią krajową.

W tym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonano już pięć pobrań narządów od osób zmarłych.  Do końca roku pozostało jeszcze 7 miesięcy, jest więc szansa, że tych pobrań będzie więcej. – Jeszcze nie tak dawno województwo świętokrzyskie było białą plamą na mapie polskiej transplantologii.  Obecnie ilość pobieranych narządów wzrasta. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest ośrodkiem, który w regionie działa najprężniej pod tym względem. W tej chwili w naszym szpitalu  pracuje trzech koordynatorów transplantacyjnych: neurochirurg Igor Szydłowski, magister pielęgniarstwa Wiesława Saladra i neurolog Edyta Brelak – mówi Anna Mazur – Kałuża, rzecznik prasowy lecznicy.

I choć ilość pobrań narządów wzrasta, to jednak nadal  jest ona niewystarczająca. Liczba osób oczekujących na przeszczep jest znacznie większa,  niż liczba  dawców. - Konieczne jest ciągłe edukowanie społeczeństwa w tym zakresie.  Koordynatorzy transplantacyjni z Wojewódzkiego Szpitala w Kielcach nieustannie uczestniczą w konferencjach, odwiedzają szkoły, edukują dzieci i młodzież. Zwracają również uwagę  na potrzebę rozmawiania na temat woli oddania narządów w rodzinie. Dzięki tym wszystkim akcjom podejście społeczeństwa zmienia się, jednak jest to żmudna droga i trzeba na ten temat cały czas dużo mówić – wyjaśnia Anna Mazur – Kałuża.

I własnie po to na Rynku w Kielcach stanęła nietypowa instalacja - z pozoru zwyczajna, drewniana ławka kryje w sobie historie osób po przeszczepie, które dziękują swoim dawcom i ich rodzinom.  - Cześć Przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem” - mówi Robert, jedna z osób dziękujących swojemu dawcy w nagraniu, które odtwarzane jest za pośrednictwem instalacji - „Nazywam się Barbara. Jestem 16 lat po przeszczepieniu wątroby. Dziękuję dawcy, dziękuję jego rodzinie - zawsze w moim sercu pozostaną jako najlepsi przyjaciele” - słyszymy w kolejnym podziękowaniu.

W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia promuje w ramach kampanii „Zgoda na Życie” transplantologię.  W nagraniu wzięły udział m.in. osoby związane ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. Za projekt i realizację niecodziennej ławki odpowiedzialna jest Fabryka Komunikacji Społecznej oraz Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP, scenografka.  

Instalacja gościć będzie na kieleckim Rynku do piątku, 20 maja. Potem zostanie przewieziona do Rzeszowa i kolejnych miast, które zaangażowały się w kampanię upowszechniającą wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej.

Nie jest to pierwsza inicjatywa organizowana w ramach kampanii ”Zgoda na życie”, w którą zaangażowały się Kielce. Na początku tego roku Urząd Miasta oficjalnie poinformował o włączeniu się w lokalną odsłonę kampanii Ministerstwa, zachęcając mieszkańców do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli, które dostępne były m.in. w Biurach Obsługi Interesanta. Elektroniczne oświadczenie woli można wypełnić również pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl.

 

 

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO