MIASTO
Towarzystwo J-elita odwiedziło Świętokrzyskie Centrum Pediatrii. Z upominkami
Przekazanie stojaków pod kroplówki, wagi i termometrów elektronicznych, a do tego świąteczne upominki dla małych pacjentów. Tak wyglądała wizyta przedstawicieli Towarzystwa J-elita na oddziale hepatologiczno-gastroenterologicznym w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii. Niektórzy z nich spędzą święta nie w rodzinnym domu, a na szpitalnej sali.
Jak mówi lek. med. Beata Gładysiewicz, ordynator oddziału, wszystkie łóżka w podległej jej części szpitala są obecnie zajęte. – Ostatnio notujemy dużo zakażeń wirusowych, wiele dzieci przyjechało z bólami brzucha, niestety o tej porze roku częściej dają o sobie znać również nieswoiste zapalenia jelit – mówi lekarz. Wspieraniem osób z ostatnim z wymienionych schorzeń zajmuje się Towarzystwo J-elita, które niedawno zawiązało świętokrzyski oddział. – To choroby nieprzewidywalne, zwłaszcza choroba Leśniowskiego-Crohna. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego daje objawy, które mogą być przez rodziców szybko zauważone. To najczęściej stolce z krwią. Choroba Crohna daje natomiast bardzo niespecyficzne objawy – wyjaśnia lek. med. Beata Gładysiewicz, która pełni funkcję prezesa świętokrzyskiego oddziału Towarzystwa J-elita.
Członkowie świętokrzyskiej J-elity wsparli szpitalny oddział przekazując sprzęt, taki jak waga, stojaki na kroplówki czy elektroniczne termometry, które są niezbędne w codziennej pracy lekarzy i pielęgniarek. Postanowili również umilić czas małym pacjentom przekazując im drobne, książkowe upominki. – Na co dzień zajmujemy się wspieraniem osób, które dopiero co zachorowały. Staramy się przekonać ich, że z tą chorobą da się żyć. Organizujemy konferencje i spotkania, dzięki którym rośnie świadomość społeczna. Ściśle współpracujemy też z oddziałami gastroenterologicznymi. W ubiegłym roku przekazaliśmy dla ŚCP lodówkę, ale nie przychodzimy też z pustymi rękami do dzieci, które tu leżą – wyjaśnia Magdalena Fogiel-Litwinek, członek zarządu świętokrzyskiej J-elity.
Oddział w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest jedynym pediatrycznym oddziałem hepatologiczno-gastroenterologicznym w województwie. – Do nas trafiają dzieciaki z całego województwa i nie tylko. Jestem wdzięczny Towarzystwu za pamięć o pacjentach stąd. Organizacje pacjenckie pełnią bardzo ważną rolę w szerzeniu wiedzy o chorobach – zauważa Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala. Dorośli pacjenci jedyny w województwie oddział gastroenterologiczny mają w Szpitalu św. Łukasza w Końskich.
Jak szacują specjaliści, w Polsce może być nawet 100 tysięcy osób z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ): chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz mikroskopowym zapaleniem jelita grubego. Co czwarty to dziecko. Choroba objawia się między innymi silnymi bólami brzucha, biegunkami – do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.