Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Teatr "Kubuś" będzie miał swój ul. Włączył się w akcję "Pszczoły w mieście"

środa, 14 października 2020 11:41 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. LOP
Beata Kwieczko

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", pod patronatem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach, włącza się w akcję "Z miłości do przyrody - Pszczoły w mieście", której celem jest stawianie mikropasiek w centrum miasta. W ramach tej współpracy w październiku na dachu jednego z budynków przy ulicy Sienkiewicza zostanie ustawiony ul.

Projekt "Pszczoły w mieście" zrodził się w 2013 roku, ale pierwszy miejski ul powstał w czerwcu ubiegłego roku na dachu Kieleckiego Centrum Kultury. Kolejne zostały zamontowane m.in. na dachach Best Western Grand Hotelu, firmy Dafi i Filharmonii Świętokrzyskiej. Teraz do akcji przyłączył się Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Ul zostanie ustawiony 18 października na dachu kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 76. Wydarzenie poprzedzi teatralny pochód, który wyruszy o godzinie 12 spod Pomnika Pszczoły Miodnej, znajdującego się na skwerze przy zbiegu ulic Żeromskiego i Zagórskiej.

– Uważam, że ekologia to obecnie bardzo ważny temat. Przyjechałem do Kielc z myślą, żeby zrealizować taki pomysł i okazało się, że da się to zrobić – mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor "Kubusia". – Chcemy także zainstalować w ulu kamerę, dzięki której internauci poprzez stronę www.teatrkubus.pl będą mogli obserwować życie pszczół online – dodaje.

Pasieką będzie zajmował się Krzysztof Antoszewski z Ligii Ochrony Przyrody, który nie ukrywa, że cieszy się z włączenia Teatru dla dzieci do projektu.

– Pszczoły są bardzo pożytecznymi owadami. Bez nich miasto nie byłoby tak zielone jak jest, a dzięki nim będziemy mieli więcej tlenu – zauważa Antoszewski.

Dyrekcja "Kubusia" zapowiada, że miód teatralny zostanie m.in. wykorzystany jako nagroda dla widzów, którzy będą brać udział w przeglądzie premier sezonu i wyborze najlepszych aktorów na wzór plebiscytu "O Dziką Różę", jaki realizuje Teatr im. Stefana Żeromskiego.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO