Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Te badania są ważniejsze od najważniejszego meczu. Wyjątkowa akcja Łomży Vive i ŚCO

poniedziałek, 25 października 2021 15:12 / Autor: Damian Wysocki
Te badania są ważniejsze od najważniejszego meczu. Wyjątkowa akcja Łomży Vive i ŚCO
Te badania są ważniejsze od najważniejszego meczu. Wyjątkowa akcja Łomży Vive i ŚCO
Damian Wysocki
Damian Wysocki

W najbliższą środę Łomża Vive Kielce rozegra hitowy mecz z Paris Saint-Germain. Do Hali Legionów warto wybrać się wcześniej. Przed nią stanie cytobus, a panie będą mogły wykonać cytologię i zapisać się na mammografię. 

Październik jest miesiącem, w którym szczególnie przypomina się o profilaktyce raka piersi. To obecnie najbardziej rozpowszechniony nowotwór wśród kobiet.

– Warto mówić o tym temacie cały czas i zachęcać do skorzystania z bezpłatnego programu badań, które przysługuje kobietom w wieku od 50 do 69 lat. Zależy nam również na tym, by panowie przekonywali swoje najbliższe do regularnej profilaktyki. Badanie mammografii należy wykonać zaledwie raz na dwa lata, by być pewnym, że wszystko jest w porządku. Panie często tłumaczą się brakiem czasu, ale cała procedura trwa zaledwie 15 minut. To tak niewiele, a może oszczędzić wielu kłopotów – mówi rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Izabela Opalińska.

W środę przed Halą Legionów stanie cytobus. Na miejscu wykonać będzie można badanie cytologii oraz zapisać się na mammografię. Bus będzie otwarty w godz. 17.30 – 19.30.

– Cytobus, czyli mobilny gabinet położniczy. Tam bezpłatnie wykonać będzie można cytologię. Badanie skierowane jest do kobiet między 25. a 59. rokiem życia i wykonuje się je raz na trzy lata. W trakcie badania można wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. Dostępne będą dwie wersje cytologii: konwencjonalna oraz na podłożu płynnym. Mammografię wykonujemy wyłącznie stacjonarnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, więc we środę będziemy rozdawać zaproszenia oraz zachęcać do zapisów – wyjaśnia Izabela Opalińska.

Środowa akcja nie jest skierowana wyłącznie do kobiet. W cytobusie wykonać będzie można również szereg innych konsultacji, dostępnych dla każdego.

– Będziemy dystrybuować także materiały edukacyjne dla pań oraz dla panów i przeprowadzać konsultacje odnośnie tkanki tłuszczowej, kostnej, pomiaru BMI oraz zawartości wody w organizmie. Te badania będą darmowe i dostępne dla każdego chętnego – wyjaśnia rzecznik ŚCO.

Wszystkie osoby, które zdecydują się na przeprowadzenie badań muszą mieć ze sobą dokument z numerem PESEL.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO