MIASTO
Taniec sprzeciwem
W kieleckiej galerii Echo po raz pierwszy zorganizowany został happening, którego celem było zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet. Osiemnastu kielczan tańcem podkreślało zjawisko często postrzegane jako temat tabu.
Akcja „One Billion Rising/Nazywam się Miliard” organizowana jest na całym świecie. W Polsce odbyła się po raz trzeci w 50 różnych miejscowościach, w tym w Kielcach. Happening, w ramach którego przedstawiciele zarówno płci pięknej, jak i tej brzydszej wykorzystują muzykę i taniec do protestu przeciwko przemocy wobec kobiet.
- W dzień taki jak walentynki chcemy przypominać, że związki mają też swoją ciemną stronę – mówi Barbara Biskup, koordynatorka wydarzenia.
Organizacja wydarzenia była spontaniczną decyzją Barbary Biskup, toteż ilość uczestników inicjatywy nie była liczona w setkach a odzew kielczan był różny. - Jedni krytykowali akcję, pytając co ona da, inni przeszli obok niej zupełnie obojętnie. Są też dobre przykłady, ponieważ przyłączyli się do nas wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu, gimnazjaliści, licealiści a nawet przedstawiciele takich instytucji jak świętokrzyska policja czy urząd wojewody świętokrzyskiego – wylicza Biskup.
Akcję „One Billion Rising/Nazywam się Miliard” wsparło Amnesty International Kielce, Dom Kultury "Zameczek" oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach.