MIASTO
Tajemnice PRL-u
Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, współpracownik miesięcznika Uważam Rze, felietonista tygodnika Do Rzeczy, publikator w miesięczniku Historia Do Rzeczy. Polski pisarz, autor książek historycznych Sławomir Koper gościł dziś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.
W swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Czy jest jeszcze coś z czasów PRL, czego możemy nie wiedzieć? Mówi Sławomir Koper
{audio}Tajemnice PRL|koper1.mp3{/audio}
Autor wychodzi z założenia, „że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności”. Czy dla pisarza, który pamięta czasy cenzury to wielka radość żyć i tworzyć w wolnym kraju?
{audio}Tworzenie w wolnym kraju|koper2.mp3{/audio}
A jak wypada porównanie życia pisarza czasów komunizmu i teraźniejszości?
{audio}Porównanie czasów|koper3.mp3{/audio}
Trudno było być pisarzem mówiącym o faktach w czasach PRL?
{audio}Pisarz w PRL|koper4.mp3{/audio}
Zainteresowanych tamtymi czasami, obyczajami i tym o czym kiedyś nie wolno było mówić odsyłamy do książek autorstwa Sławomira Kopra Kobiety władzy PRL, Wielcy szpiedzy PRL, Życie prywatne elit władzy PRL, Życie artystek w PRL, Gwiazdy kina PRL, Stracone pokolenie PRL, Sławne pary PRL, Skandaliści PRL. Nam strzelać nie kazano. Wstąpiłem na działo, brzmi fragment Mickiewiczowskiej Reduty Ordona… W PRL pisarzom znane było inne hasło… Nam pisać zakazano, wtedy to się działo. Teraz dostali zielone światło i aprobatę na opisanie tego o czym kiedyś nie wolno było nie tylko pisać, ale i mówić.