Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Szansa dla pacjentów z łagodnymi guzkami tarczycy

środa, 31 stycznia 2018 11:33 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Szansa dla pacjentów z łagodnymi guzkami tarczycy
Szansa dla pacjentów z łagodnymi guzkami tarczycy
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Świętokrzyskie Centrum Onkologii posiada urządzenie do echoterapii- nieinwazyjnego leczenia łagodnych guzków tarczycy z wykorzystaniem wysokoskoncentrowanych fal ultrasonograficznych. Dzięki niemu pacjenci, którzy ze względu na współistniejące schorzenia nie mogą być poddani klasycznemu zabiegowi operacyjnemu mają szanse na wyleczenie.

Echoterapia   to alternatywa chirurgicznego usuwania guzów tarczycy.  Metoda ta polega bowiem na pozbywaniu się guzków przy pomocy wysokoskoncentrowanej wiązki fal ultrasonograficznych, których energia powoduje ogrzanie  tkanki guza do temperatury 85 stopni C. - Przy tej temperaturze zachodzi denaturacja białka i następuje zniszczenie komórek guza. Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Nie pozostawia żadnych śladów na skórze ponieważ urządzenie jest wyposażone w system chłodzenia skóry.  Chorzy mogą odczuwać jedynie trwający kilka sekund niewielki ból – wyjaśnia prof. Aldona Kowalska, kierownik Kliniki Endokrynologii ŚCO.

Warto jednak pamiętać, że urządzenie jest dedykowane określonej grupie pacjentów, mających łagodne guzki tarczycy. – Do zabiegu echoterapii kwalifikujemy pacjentów, u których guzy wydzielają nadmierne ilości hormonów tarczycy lub zwiększając swoją objętość powodują ucisk na szyi, utrudnienia w  połykaniu, czy uniemożliwiają choremu ułożenie się do snu. Wskazaniem są również współistniejące, poważne choroby innych narządów, które uniemożliwiają przeprowadzenie  znieczulenia ogólnego koniecznego przy klasycznych metodach chirurgicznych– mówi profesor Kowalska.

 Do tej pory z nowej metody leczenia skorzystało w ŚCO pięcioro pacjentów. Wśród nich Marlena Biskupska. - Cieszę się, że takie urządzenie znalazło się w naszym Centrum. Dzięki temu mogłam skorzystać z tej nieinwazyjnej metody. Mam nadzieję, że teraz będzie wszystko dobrze - powiedziała pacjentka.

 Jak czytamy w komunikacie nadesłanym przez rzecznika lecznicy - guzy tarczycy są bardzo rozpowszechnionym schorzeniem. Około 1-5 % zmian ma charakter złośliwy, natomiast ponad 90 % guzów to zmiany łagodne. Wśród nich tylko 50-70 % wymaga interwencji inwazyjnej.

Klinika Endokrynologii ŚCO jest jednym z wiodących w Polsce ośrodków leczenia raka tarczycy i guzów neuroendokrynnych. Rocznie w Klinice Endokrynologii ŚCO leczonych jest 2600 pacjentów, w poradni udzielanych jest ok.  30 tys. konsultacji.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO