Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Świętokrzyscy strażacy będą mieli swój poligon

czwartek, 29 lutego 2024 09:38 / Autor: Aleksandra Rękas
Świętokrzyscy strażacy będą mieli swój poligon
Świętokrzyscy strażacy będą mieli swój poligon
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Do tej pory korzystali z terenu przy ulicy Sandomierskiej w Kielcach, teraz będą mieć specjalny poligon. Świętokrzyscy strażacy już wkrótce doczekają się punktu, w którym będą doskonalić swoje umiejętności.

Wspomniany poligon będzie zlokalizowany na kieleckim stadionie leśnym.

- Teren jest już ogrodzony, obecnie czekamy na potrzebne decyzje i ich uprawomocnienie się tak, by móc kontynuować prace do adaptacji tej przestrzeni. Jesteśmy na etapie planowania, konieczne są podstawy prawne – podkreśla st. kpt. Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Jak zauważa, poligon to brakujący element w kontekście kształcenia świętokrzyskich strażaków.

- W większości jednostek wojewódzkich takie miejsca funkcjonują, a my do tej pory bazowaliśmy na terenie placu wewnętrznego przy ulicy Sandomierskiej. W ćwiczeniach organizowanych przez ośrodek szkolenia, uczestniczą zarówno druhowie, jak i strażacy zawodowi – wyjaśnia Bajur.

Poligon, komora dymowa i komora rozgorzeniowa znajdują się obecnie  na terenie komendy w Pińczowie. Jednak tamta jednostka nie wystarcza – mundurowi potrzebują miejsca by szkolić swój fach także pod kątem ratownictwa technicznego i innych zagrożeń.

- W minionym roku, aż 74 procent naszych interwencji to miejscowe zagrożenia, musimy wiec doskonalić się w tej materii – chodzi choćby o usuwanie skutków nawalnych deszczów, intensywnych wiatrów, czy ratownictwo drogowe – wylicza strażak.

Teren poligonu obejmuje ponad hektar. Pieniądze na jego wyposażenie gwarantuje ustawa modernizacyjna służb.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO