Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Światowy Dzień Rzucania Palenia

czwartek, 16 listopada 2017 14:30 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia.  Z tej okazji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii specjaliści promowali zdrowy tryb życia. Chętni mogli skorzystać z darmowych badań poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiaru  glukozy we krwi czy ciśnienia.

Zainteresowani mogli uzyskać także porady dotyczące rzucania palenia. – Mówiliśmy między innymi o tym, jak powinna wyglądać nasza dieta podczas rzucania palenia – informuje Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Specjaliści mówili także o zagrożeniach jakie niesie za sobą ten nałóg. – Palenie to 4 tys. substancji, z których czterdzieści ma udowodnione działanie rakotwórcze. Bardzo wiele nowotworów nie tylko układu oddechowego jest związane właśnie z paleniem czynnym i biernym – uzupełnia specjalistka.

Światowy Dzień rzucania palenia to także doskonała okazja do przypomnienia jak ważna jest profilaktyka. ŚCO realizuje obecnie program dotyczący profilaktyki raka szyi i głowy. W ramach projektu  pt. „Twój świadomy wybór – program profilaktyki nowotworów głowy i szyi prowadzone są szkolenia dla lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, konsultacje dla mieszkańców województwa a także darmowe badania dla osób w wieku 40-65 lat, będących w grupie podwyższonego ryzyka, czyli takich u których przez  ponad 3 tygodnie wystąpił jeden z sześciu objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych. – Czerwona lampka powinna zaświecić się już wtedy, kiedy objawy wiązane z infekcją górnych dróg oddechowych trwają dłużej niż trzy tygodnie. Należą do nich: chrypa, ból gardła, ból przy połykaniu, to jest katar szczególnie jednostronny. Jeżeli jeden z tych objawów trwa dłużej niż trzy tygodnie należy udać się do lekarza- mówi dr Sławomir Okła-  kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. W grupie podwyższonego ryzyka są też palacze i osoby nadużywające alkoholu.

Na badania można się zapisać telefonicznie: 41 36 74 653

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO