MIASTO
Świadkowie historii nagrodzeni
Przez lata wygrzebywali dokumenty, spisywali opowieści, organizowali remonty. Wszystko po to, aby odkurzyć historię o Polakach, która pomijana była przez lata komunizmu. Za taką działalność nagrody przyznaje Instytut Pamięci Narodowej. W Kielcach tytuł „Świadka Historii” otrzymało pięć osób oraz jedno stowarzyszenie.
Niejednokrotnie historie tych osób mogłyby stać się inspiracją dla scenarzystów i reżyserów kręcących sensacyjne filmy. Tak jak w przypadku nagrodzonego w Kielcach pułkownika Tadeusza Bieńkowicza, członka antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Jednak tytułem „Świadka Historii” nie musi być odznaczana osoba, która stawiała wszystko na jedną kartę. „Świadek Historii” to też człowiek, który odkrywa przeszłość i mówi o niej.
- Ta nagroda jest ukłonem w stronę tych ludzi. Przez lata, często bardzo trudne, kiedy historia zepchnięta była gdzieś na manowce i manipulowano nią ci ludzie gromadzili różnego rodzaju dokumenty, pamiątki, spisywali relacje. Wszystko po to, by nie dać zapomnieć o osobach, wydarzeniach i faktach. Za to po raz piąty im dziękujemy - wyjaśnia Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który przyznaje tytuł, wyróżnił w Kielcach między innymi Danutę Żbikowską. To córka porucznika Tadeusza Rojka, ostatniego adiutanta 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, która przypomina wydarzenia z przeszłości, skupiając się przy tym na stolicy naszego regionu.
- Przede wszystkim udało się odtworzyć tablice pamiątkowe, które znajdują się w Kielcach. Widzimy, że kielczanie od dawna szanowali artylerzystów – mówi Danuta Żbikowska. Następnie stworzony został album ze zdjęciami dotyczącego 2 PALL. - Uroczyste święto pułku w 2012 roku to kolejny ważny dzień. Wtedy posadziliśmy dąb katyński, bo w Katyniu i Charkowie zginęło 29 artylerzystów – opowiada córka por. Rojka.
Wśród nagrodzonych mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego znalazł się prezydent Wojciech Lubawski. - Kocham historię Kielc. Ona daje świadomość tego skąd i dokąd zmierzamy – mówi włodarza miasta. - Wcześniej zapadła decyzja o zorganizowaniu Muzeum Historii Kielc, potem OMPiO, bo Kielce mają mają piękną przeszłość. Zwłaszcza od powstania styczniowego po wkroczenie Piłsudskiego do Kielc. To wszystko daje nam powód to tego, by głowę nosić wysoko, ale by móc to robić musimy o tym wszystkim opowiadać młodym ludziom. To jest bardzo istotne – ocenia prezydent Lubawski.
Wśród zasłużonych i nagrodzonych znaleźli się również Jadwiga Duda i Wojciech Narębski. Tytułem „Świadka historii” odznaczone zostało kieleckie Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, doskonale znane z renowacji zabytkowych nagrobków na Cmentarzy Starym.