Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Stumetrowa kolejka do badań na COVID przy ulicy Wesołej. „Zachęcamy do korzystania z pozostałych sześciu punktów”

czwartek, 22 października 2020 10:28 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Przy ulicy Wesołej tłok. Pacjentów, którzy czekają na pobranie wymazu do badań na koronawirusa nie brakuje. Jak informuje nasz czytelnik, kolejka już o godzinie ósmej rano wydawała się nie mieć końca, stało w niej około sześćdziesięciu osób. O komentarz w sprawie poprosiliśmy NFZ.

W regionie działa w sumie 31 punktów pobrań wymazów z czego siedem znajduje się w Kielcach. Jak zaznacza Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, ich funkcjonowanie jest stale monitorowane.

- W razie konieczności natychmiast podejmujemy interwencję. Wydłużamy czas pracy istniejących punktów i płacimy za to dodatkowe środki. Systematycznie poszerzamy również ich bazę. I tak w minioną środę uruchomiony został nowy punkt w Kielcach, przy alei Legionów, a dodatkowy zespół wymazowy został skierowany na ulicę Wesołą. W tym miejscu obsługujemy więc już dwie osoby jednocześnie, a nie jak wcześniej – jedną – informuje Szczepanek.

Rzeczniczka przyznaje, że kolejki do punktu przy ulicy Wesołej nie są nowością. – To obłożenie wynika między innymi z faktu, że pacjenci nie umawiają się na wizyty. Nie dzwonią, nie pytają o kolejki. Podczas gdy przy ulicy Wesołej robi się tłok, inne punkty stoją praktycznie puste – tłumaczy.

- Zauważyłam jednak, że wina nie leży po jednej stronie. Kiedy pytamy pacjenta, dlaczego przyszedł na ulicę Wesołą, słyszymy, że lekarz go tu skierował. Apelujemy więc do medyków, żeby informowali również o pozostałych punktach pobrań znajdujących się na terenie miasta: przy ulicach Kościuszki, Olszewskiego, Drogosza, Artwińskiego czy alei Legionów. Mieszkańcy Kielc mają również niedaleko do szpitala w Czerwonej Górze – dodaje.

Beata Szczepanek podkreśla, że w najbliższym czasie NFZ planuje uruchomić kolejne miejsce pobrań. Miałoby ono powstać w ścisłym centrum Kielc. Rozmowy z miastem w tej sprawie wciąż jednak trwają.

Pełna lista punktów pobrań na stronie http://www.nfz-kielce.pl/wazne-informacje/sprawdz-gdzie-mozesz-sie-zbadac/

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO