MIASTO
Stulecie Niepodległości. Tłumy kielczan
Uroczyste odśpiewanie Hymnu, specjalne odznaczenia i stumetrowa flaga – tak mieszkańcy Kielc uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Po Mszy Świętej, która zainaugurowała oficjalne uroczystości, tłum uczestników odśpiewał w samo południe Hymn Polski. Był to element ogólnopolskiej akcji. Następnie, wszyscy zebrani udali się na Plac Wolności przechodząc ulicami Dużą, Sienkiewicza i Hipoteczną. Na czele pochodu szła stumetrowa flaga narodowa, trzymana przez przedstawicieli służb mundurowych. Wśród dźwięków Pierwszej Brygady, pieśni Przybyli ułani i innych radosnych patriotycznych utworów kielczanie zgromadzili się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Kielcach. – Ten dzień ma ogromne znaczenie dla nas, Polaków. Żaden naród nie wie, co znaczy być uciemiężonym przez 123 lata i tylko móc myśleć i nosić ojczyznę w sercu. To nasi wieszczowie dawali ducha naszemu narodowi, aby przetrwał. Wiele zrywów niepodległościowych, przelanej krwi, aż wreszcie I wojna światowa przyniosła pozytywny finał. To niesamowite wydarzenie i radość. Świadkowie mówią, że kto nie przeżył tej radości, ten nie wie co to znaczy się radować. My, dziś żyjący wiemy, że niepodległość może być bardzo krucha. Dlatego ważne jest, żeby być razem, cieszyć się i nieść pamięć o naszych przodkach. Świętujmy razem – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Na Placu Wolności odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych. Złożony został meldunek pułkownikowi Pawłowi Chabielskiemu, dowódcy Garnizonu Kielce. Podczas Hymnu Polski podniesiona została flaga, po czym nastąpiła uroczysta zmiana wart. List do zgromadzonych wystosował Marek Kuchciński, marszałek Sejmu. – Z wiary w niepodległość zrodziła się wolna Polska. W tym roku przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odrodzenia wolności. Wdzięczną pamięcią otaczamy wszystkich, którzy pozostali nieugięci w walce o powrót Polski na mapę Europy. Pochylając głowy w zadumie wspominamy wielkich dowódców i szeregowych żołnierzy – czytamy w liście. Swoje słowa skierował również premier Mateusz Morawiecki. – Sto lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków. Odrodziła się wolna Rzeczpospolita. Rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwającą 123 lata noc zniewolenia – napisał szef rządu.
Podczas uroczystości wręczono także specjalne medale okolicznościowe na stulecie niepodległości. Otrzymali je przedstawiciele organizacji oraz osoby zasłużone dla regionu. Wśród wyróżnionych znalazło się m.in. miasto Kielce. Swój medal odebrała również Stanisława Gryz, stulatka z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz sanitariuszka i łączniczka w Batalionach Chłopskich. – To medal wybity dzięki pomysłowi Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na ten dzień. Kielce to miasto Legionów, także jest to swoista pamiątka tego wydarzenia – tłumaczyła wojewoda świętokrzyski.
Następnie wojewoda wraz z prezydentem Wojciechem Lubawskim odsłonili brązowe wieńce przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Ważnym elementem wydarzenia było również przekazanie przesłania Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej młodemu pokoleniu oraz złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami. Oficjalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości zakończył krótki koncert w wykonaniu Orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
GALERIE ZDJĘĆ:
Msza Święta: http://em.kielce.pl/galeria/swieto-niepodleglosci-msza-swieta
Śpiewanie Hymnu: http://em.kielce.pl/galeria/swieto-niepodleglosci-spiewanie-hymnu
Przemarsz przez Kielce: http://em.kielce.pl/galeria/swieto-niepodleglosci-przemarsz-przez-kielce
Uroczystości na Placu Wolności cz.1: http://em.kielce.pl/galeria/swieto-niepodleglosci-plac-wolnosci-cz-1
Uroczystości na Placu Wolności cz.2: http://em.kielce.pl/galeria/swieto-niepodleglosci-plac-wolnosci-cz-2
https://emkielce.pl/miasto/stulecie-niepodleglosci-tlumy-kielczan#sigProGalleriab2c285f033