MIASTO
Studenci-Wynalazcy nagrodzeni
System do monitorowania oddechu podczas snu, czy zaawansowane urządzenie przydatne w produkcji łożysk - to niektóre z innowacyjnych projektów laureatów konkursu "Student-Wynalazca". Zwycięzcy swoje wynalazki zaprezentują podczas 47. Targów Innowacji w Genewie.
Konkurs był adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami, bądź współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego lub przemysłowego chronionego prawem wyłącznym, albo zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. W tegorocznej, IX edycji, nadesłano 139 rozwiązań z 20 uczelni. Wzięło w nim udział 361 twórców, z czego 157 stanowili studenci. – W tym roku mamy rekordową liczbę zgłoszeń. Wiele rozwiązań będzie miało ciąg dalszy, ponieważ są wynikiem pracy nie tylko wynalazców, ale również przedsiębiorców, którzy będą wprowadzać te rozwiązania na rynek – tłumaczy prof. Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej.
Komisja Konkursowa przyznała pięć nagród głównych, ale również pięć wyróżnień. Wśród laureatów znalazł się Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej. – Mój wynalazek to urządzenie pracujące w przemyśle łożyskowym. Zgodnie z umową pomiędzy naszą uczelnią a Fabryką Łożysk Tocznych w Kraśniku będzie on wdrożony w połowie tego roku. Jest ono więc na etapie produkcji. Służy do pomiaru siły oporów tarcia produkowanych przez łożysko stożkowe – wyjaśnia działanie swojego wynalazku. Z kolei Michał Pielka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został uhonorowany za Układ do monitorowania pozycji ciała, czynności oddechowych oraz pulsu podczas snu. – Przeznaczony jest on dla noworodków, ale również dla osób starszych. Może zapobiec m.in. nagłej śmierci łóżeczkowej – tłumaczy młody wynalazca. Pozostałe trzy nagrody główne otrzymali: Julia Radwan-Pragłowska i Łukasz Janus z Politechniki Krakowskiej za biodegradowalne nanokompozyty, Piotr Terebun i Michał Kwiatkowski z Politechniki Lubelskiej za urządzenie do plazmowej aktywacji materiałów płynnych oraz zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za cykl 26 wynalazków.
Nagrodą główną w konkursie jest prezentacja i promocja swoich innowacyjnych rozwiązań podczas 47. International Exhibition of Inventions of Geneva. Podczas pobytu w Genewie, zwycięzcy będą mogli promować wynalazki i wziąć udział w seminariach w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz Europejskiej Organizacji badań Jądrowych. Laureaci oraz osoby wyróżnione mogą także zaprezentować swoje rozwiązania podczas 13. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2019.
https://emkielce.pl/miasto/studenci-wynalazcy-nagrodzeni#sigProGalleriac4389a2256