Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Studenci-Wynalazcy nagrodzeni

środa, 06 lutego 2019 14:55 / Autor: Michał Łosiak
Studenci-Wynalazcy nagrodzeni
Studenci-Wynalazcy nagrodzeni
Michał Łosiak
Michał Łosiak

System do monitorowania oddechu podczas snu, czy zaawansowane urządzenie przydatne w produkcji łożysk - to niektóre z innowacyjnych projektów laureatów konkursu "Student-Wynalazca". Zwycięzcy swoje wynalazki zaprezentują podczas 47. Targów Innowacji w Genewie.

Konkurs był adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami, bądź współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego lub przemysłowego chronionego prawem wyłącznym, albo zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. W tegorocznej, IX edycji, nadesłano 139 rozwiązań z 20 uczelni. Wzięło w nim udział 361 twórców, z czego 157 stanowili studenci. – W tym roku mamy rekordową liczbę zgłoszeń. Wiele rozwiązań będzie miało ciąg dalszy, ponieważ są wynikiem pracy nie tylko wynalazców, ale również przedsiębiorców, którzy będą wprowadzać te rozwiązania na rynek – tłumaczy prof. Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej.

Komisja Konkursowa przyznała pięć nagród głównych, ale również pięć wyróżnień. Wśród laureatów znalazł się Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej. – Mój wynalazek to urządzenie pracujące w przemyśle łożyskowym. Zgodnie z umową pomiędzy naszą uczelnią a Fabryką Łożysk Tocznych w Kraśniku będzie on wdrożony w połowie tego roku. Jest ono więc na etapie produkcji. Służy do pomiaru siły oporów tarcia produkowanych przez łożysko stożkowe – wyjaśnia działanie swojego wynalazku. Z kolei Michał Pielka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został uhonorowany za Układ do monitorowania pozycji ciała, czynności oddechowych oraz pulsu podczas snu. – Przeznaczony jest on dla noworodków, ale również dla osób starszych. Może zapobiec m.in. nagłej śmierci łóżeczkowej – tłumaczy młody wynalazca. Pozostałe trzy nagrody główne otrzymali: Julia Radwan-Pragłowska i Łukasz Janus z Politechniki Krakowskiej za biodegradowalne nanokompozyty, Piotr Terebun i Michał Kwiatkowski z Politechniki Lubelskiej za urządzenie do plazmowej aktywacji materiałów płynnych oraz zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za cykl 26 wynalazków.

Nagrodą główną w konkursie jest prezentacja i promocja swoich innowacyjnych rozwiązań podczas 47. International Exhibition of Inventions of Geneva. Podczas pobytu w Genewie, zwycięzcy będą mogli promować wynalazki i wziąć udział w seminariach w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz Europejskiej Organizacji badań Jądrowych. Laureaci oraz osoby wyróżnione mogą także zaprezentować swoje rozwiązania podczas 13. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2019.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO