Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Strażnicy miejscy przypominają: „Nie rób zadymy!”

środa, 28 lutego 2024 12:35 / Autor: Aleksandra Rękas
Strażnicy miejscy przypominają: „Nie rób zadymy!”
Strażnicy miejscy przypominają: „Nie rób zadymy!”
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Sprzyja chorobom, źle wpływa na nasze samopoczucie i szkodzi wszystkim bez wyjątku – smog to wciąż duży problem w Kielcach. Strażnicy miejscy od początku roku interweniowali już prawie trzysta razy w związku z zanieczyszczeniem powietrza. Teraz próbują trafić do świadomości kielczan specjalną akcją.

Wielu mieszkańców naszego miasta nie jest obojętnych na kłęby ciemnego dymu wydobywające się z kominów i wskazuje takie lokalizacje strażnikom.

WhatsApp_Image_2024-02-28_at_12.38.51.jpeg

- Chcemy walczyć z nielegalnym spalaniem odpadów, nie tylko mandatami, ale i akcjami edukacyjnymi. Warto podkreślić, że od początku roku już 125 razy korzystali ze specjalnego drona, który bada jakość powietrza. Z kolei w całym 2023, był on w użyciu 116 razy – wylicza Aneta Litwin, komendant Straży Miejskiej w Kielcach.

Jak dodaje, wśród odpadów która trafiają do kieleckich palenisk są stare opony, ubrania, meble i inne rzeczy zalegające w piwnicach czy garażach.

W ramach kampanii „Nie rób zadymy” powstał specjalny spot edukacyjny. Realizowało go stowarzyszenie „PASSA” i będzie on emitowany w autobusach miejskich, a także w szkołach i innych placówkach.

- Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie, a ono wynika także z tego jakim powietrzem oddychamy. Ta akcja kształtuje świadomość i przypomina, jak każdy z nas może dbać o środowisko. Spot będziemy emitować na zajęciach edukacyjnych, lekcjach i różnego rodzaju spotkaniach z młodzieżą i dorosłymi. Będzie też dostępny w internecie – mówi Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.

Tego typu działania pozytywnie ocenia także Aneta Boroń, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Usług Komunalnych kieleckiego ratusza.

- Przed miastami i gminami wiele wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. A to właśnie my, mieszkańcy musimy wspólnie działać by były one jak najmniej dotkliwe – podkreśla Boroń.

W spocie poruszono także problem prawidłowej segregacji śmieci. Jak przypomina Mirosław Banach, dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach, prawidłowe oddzielanie odpadów umożliwia ich ponowne wykorzystanie.

- W segregacji bardzo ważne jest to, by nasze odpady, takie jak butelki, plastik, folie, były jak najmniej zanieczyszczone. Mowa zwłaszcza o tym co trafia do czarnego pojemnika.

Za spalanie odpadów grozi pięćset złotych mandatu. Natomiast nałożona przez sąd grzywna może wynieść nawet pięć tysięcy złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO