Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Spotkanie z symbolem

czwartek, 09 listopada 2017 14:50 / Autor: Piotr Wójcik
Spotkanie z symbolem
Spotkanie z symbolem
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Kilkaset przeprowadzonych śledztw w czasie 45 lat pracy i hitlerowski zbrodniarz z karą śmierci. Sędzia Andrzej Jankowski pół życia spędził na dążeniu do prawdy o tym, czego dopuszczał się wobec polskiej ludności okupant w czasie II wojny światowej. Wczoraj obchodził 90. urodziny.

Władze ludowe w Polsce reaktywowały w latach 60. ubiegłego wieku rozwiązane wcześniej Okręgowe Komisje do Spraw Badania Zbrodni Hitlerowskich. Rozpoczynając tam pracę, sędzia Jankowski przewidywał, że starczy mu pracy aż do emerytury. Mylił się, bo w Instytucie Pamięci Narodowej pracował jeszcze przez 12 lat po emeryturze. – Komisje były hybrydą etatowo-społeczną. W sumie, po tym, jak powstał Instytut Pamięci Narodowej, mnie kazano go w Kielcach zorganizować. W sumie w tej branży pracowałem 45 lat, czyli połowę życia – podsumowuje.

Ze wszystkich przeprowadzonych spraw szczególnie ważna jest dla niego jedna. Dotyczyła Alberta Schustera. Doprowadzenie go pod sąd było możliwe dzięki niemieckim wnioskom odznaczeniowym. – Podawali w nich, jakiego to bohaterskiego czynu ktoś się dopuścił, na przykład w Michniowie. Ten biedak miał pecha, bo nie uciekł z NRD na Zachód. Zebrałem na niego takie materiały, że na ich podstawie dostał karę śmierci, którą wykonano. O ile dobrze wiem, tylko mi w Polsce się zdarzyło, że mam na koncie niemiecki łeb – mówi sędzia Jankowski.

Jubilat spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach,  której jest absolwentem.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO