Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Spore zmiany w Budżecie Obywatelskim Kielc

piątek, 10 lutego 2017 13:40 / Autor: Piotr Natkaniec
Spore zmiany w Budżecie Obywatelskim Kielc
Spore zmiany w Budżecie Obywatelskim Kielc
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Budżet Obywatelski na 2018 rok czekają duże zmiany. Najważniejsze z nich to nowy sposób głosowania, wydłużone terminy konsultacji oraz ograniczenie możliwości inwestowania tylko do terenów miejskich

W czwartek w tej sprawie debatowała 10-osobowa komisja składająca się z radnych oraz urzędników. Ustaliła ona, że nie będzie można – tak jak do tej pory – głosować na nieograniczoną liczbę projektów. – Będzie można oddać głos na jeden projekt duży i trzy małe. Nadal mieszkańcy będą mieli do wykorzystania 5 milionów złotych. 3,5 miliona złotych na projekty duże oraz 1,5 miliona złotych na projekty małe – informuje Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc.

Zmianie ulegnie też sama karta do głosowania. Będzie ona przypominała tą, którą otrzymujemy przy okazji wyborów parlamentarnych bądź samorządowych. Znajdą się na niej wszystkie inwestycje, a żeby zagłosować wystarczy postawić krzyżyk przy danym zadaniu.  Nadal będzie można głosować przez Internet, pocztą lub tradycyjnie przez wrzucenie kartki do urn ustawionych w jednostkach urzędu miasta.

Jednak najwięcej zmian czeka harmonogram budżetu obywatelskiego. Nabór wniosków rozpocznie się 20 marca, zakończy się 3 kwietnia. Kolejnym etapem będzie publikacja zadań i ich weryfikacja, która potrwa aż do 25 sierpnia. – Wiele uwagi poświęcimy na korektę projektów nie w pełni zgodnych z wymogami regulaminu. Damy im czas na naniesienie korekt – dodaje Sayor.

Głosowanie rozpocznie się 2 września i potrwa do 18 września, 2 października poznamy wyniki. Ustalono, że inwestycje z budżetu będą realizowane tylko i wyłącznie na gruntach miejskich, choć część radnych zabiegało o to, żeby były to też tereny spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot. – To generuje problemy związane między innymi z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo czy za stan urządzeń – tłumaczy zastępca prezydenta Kielc. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO