MIASTO
Śmigłowce i czołgi na Targach Kielce. Za kilka dni kolejny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
Myśliwiec F35, śmigłowce Chinook, Black Hawk, czołgi i pojazdy opancerzone, symulatory oraz sprzęt łączności obejrzymy podczas tegorocznego, 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się od 3 do 6 września w Targach Kielce. Impreza upłynie pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to trzecia co do wielkości wystawa w Europie po targach w Paryżu i Londynie. Ubiegłoroczna ekspozycja w Targach Kielce zgromadziła 624 firmy z 31 krajów, w tym 328 z Polski. Salon odwiedziły 53 delegacje z 46 państw. Po raz trzeci wizytował go prezydent Andrzej Duda. MSPO odnotowało ponad 34 tysiące gości z całego świata, z czego 16 tysięcy osób zwiedziło wystawą Polskich Sił Zbrojnych podczas Dni Otwartych. Wydarzeniu co roku towarzyszą Międzynarodowe Targi Logistyki LOGISTYKA, które w tym roku będą obchodzić jubileusz 25-lecia.
W tym roku Salon Obronny zapełni sprzętem wojskowym siedem hal targowych oraz teren zewnętrzny. - Udział potwierdziło około sześciuset firm z polskiej i międzynarodowej branży. Na ich stoiskach obejrzymy śmigłowce, ciężki sprzęt używany przez siły lądowe - czołgi, pojazdy opancerzone, symulatory i wiele innych, które może nie są tak atrakcyjne, ale w wojsku bardzo ważne, na przykład sprzęt łączności i wydawnictwa wojskowe - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
Nie zabraknie też propozycji dla służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Podczas MSPO zaprezentują się również firmy oferujące sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Oprócz tego na wystawie znajdziemy artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego od 2004 roku są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowały Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa. W tym roku krajem wiodącym będą Stany Zjednoczone. Wystawa Narodowa USA zajmie około 1,5 tysiąca metrów kwadratowych i znajdzie się na niej również stanowisko Departamentu Obrony USA oraz firmy reprezentujące amerykański przemysł obronny.
Podczas tegorocznego Salonu jubileusz 20-lecia będzie obchodzić Wystawa Sił Zbrojnych, którą co roku przygotowuje i zabezpiecza ponad tysiąc żołnierzy. Z tej okazji na sobotę, 7 września, w godzinach od 10 do 17 zaplanowano Dzień Otwarty Targów. - Obejrzymy ciężki sprzęt używany przez wojsko i produkowany również przez polską grupę zbrojeniową; sprzęt amerykański, m.in. śmigłowiec chinook, do którego będzie można wejść.Zorganziowane zostaną pokazy: tresury psów policyjnych, aikido, krav magi i sprawnościowe przygotowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Między godziną 12 a 13 zaplanowano wylot śmigłowca black hawk z terenów targowych. Oprócz tego będzie można zwiedzić wystawę i wejść do czołgów i transporterów opancerzonych - wylicza Andrzej Mochoń.
W programie MSPO i targów LOGISTYKA, jak w latach poprzednich, znajdą się liczne seminaria i konferencje. Zaplanowano również wizytę attache wojskowych akredytowanych w Polsce. Ważnym punktem MSPO jest kontynuacja spotkania firm branży przemysłu obronnego z Sekretarzami i Podsekretarzami Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Rozwoju, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W programie targów są też seminaria organizowane przez stronę amerykańską we współpracy z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej.
Partnerem Strategicznym targów MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Salon organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwami innych resortów, które mają swoich przedstawicieli w Komitecie Honorowym oraz Radzie Programowej MSPO.