Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Sekundników nie będzie. Miasto wdraża "bardziej nowoczesne rozwiązanie"

poniedziałek, 23 maja 2022 14:57 / Autor: Weronika Kępa
Sekundników nie będzie. Miasto wdraża "bardziej nowoczesne rozwiązanie"
Fot. Zuzanna Iwan
Sekundników nie będzie. Miasto wdraża "bardziej nowoczesne rozwiązanie"
Fot. Zuzanna Iwan
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Propozycja radnego Kamila Suchańskiego dotycząca zamontowania sekundników na kieleckich skrzyżowaniach nie zostanie wdrożona. Jak tłumaczy wiceprezydent Bożena Szczypiór, w ramach ITS miasto wdroży bardziej nowoczesne rozwiązanie.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyświetlacze czasu mogą być stosowane wyłącznie z sygnalizacją świetlną stałoczasową. Obecnie w Kielcach realizowana jest inwestycja w trybie „zaprojektuj i wybuduj” polegająca na wdrożeniu ITS, w ramach której sygnalizacje świetlne będą pracować jako akomodacyjne, z możliwością nadawania priorytetów dla autobusów komunikacji miejskiej. Poszczególne skrzyżowania są już sukcesywnie przekazywane wykonawcy zadania, celem wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu sygnalizacji – informuje wiceprezydent Bożena Szczypiór.

Sygnalizacja akomodacyjna automatycznie dostosowuje się do aktualnych warunków na drodze i obecnego natężenia ruchu. Przekazywany sygnał pozwala na wydłużenie lub skrócenie czasu trwania danego światła, a nawet jego pomijanie lub przywoływanie na przykład na potrzeby komunikacji miejskiej.

– Nadmieniam, że pod względem funkcjonalności i nowoczesności sygnalizacje akomodacyjne są daleko bardziej zaawansowane technicznie niż sygnalizacje stałoczasowe doposażone w wyświetlacze czasu, a dodatkowo pozwalają zoptymalizować proces sterowania ruchem. Dlatego też w ramach prowadzonej inwestycji zdecydowano się na taką formę modernizacji sygnalizacji świetlnych – dodaje Bożena Szczypiór.

Przypomnijmy, że według początkowych ustaleń ITS powinien zostać wdrożony do końca września 2022 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO