Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Sekundniki na kieleckich skrzyżowaniach – czy są potrzebne?

wtorek, 17 maja 2022 13:16 / Autor: Weronika Kępa
Sekundniki na kieleckich skrzyżowaniach – czy są potrzebne?
Fot. Zuzanna Iwan
Sekundniki na kieleckich skrzyżowaniach – czy są potrzebne?
Fot. Zuzanna Iwan
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Radny Kamil Suchański uważa, że sekundniki, czyli urządzenia pokazujące czas pozostały do zmiany światła na skrzyżowaniach, są potrzebne w Kielcach. „To standard w wielu państwach na całym świecie”, twierdzi.

Przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni chciałby, żeby z rozwiązania mogli korzystać przede wszystkim piesi.

– W Kielcach zmianę światła na czerwone sygnalizuje migające światło zielone. Takie rozwiązanie nie wskazuje jednak precyzyjnie, ile czasu zostało pieszemu na opuszczenie ciągu komunikacyjnego. Brak aktualnej informacji o pozostałym czasie do zmiany świateł nie tylko obniża płynność ruchu, ale skutkuje realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, gdyż zdarza się, że osoby, które weszły na zebrę pozostają na niej, gdy dla pojazdów sygnalizacja wskazuje już światło zielone – stwierdza Kamil Suchański.

Radny proponuje, by rozwiązanie zostało wdrożone w ramach obecnie realizowanego w Kielcach inteligentnego systemu transportowego (ITS).

– Proszę o rozważenie możliwości rozszerzenia zakresu przedsięwzięcia o sekundniki dla pieszych na wszystkich przebudowywanych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną lub pilotażowo wykonania postulowanego rozwiązania na choć jednym z kieleckich skrzyżowań – dodaje.

Na odniesienie się do wniosku radnego miasto ma czternaście dni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO