MIASTO
ŚCO pozbawione milionów?
Świętokrzyskie Centrum Onkologii zostało pozbawione prawie 300 milionów złotych. Chodzi o dofinansowanie otrzymane w 2023 roku z Rządowego Funduszu Medycznego. O sprawie poinformowali dziś (poniedziałek 3 lutego) świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
Dzięki rządowemu wsparciu ŚCO miało wybudować m.in. nowy blok operacyjny, nową klinikę chirurgii klatki piersiowej oraz aptekę, w której produkowane miały być leki onkologiczne. Tak się jednak nie stanie, ponieważ Ministerstwo Zdrowia anulowało rozstrzygnięty w 2023 roku konkurs. Szczegółowe powody tej decyzji nie są znane.
Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości decyzja Ministerstwa Zdrowia jest skandaliczna i niezrozumiała.
– Ta inwestycja była odpowiedzią na zapotrzebowanie, które zostało zdiagnozowane na podstawie badań mieszkańców województwa świętokrzyskiego oraz wzrastającej liczby zachorowań na nowotwory. Miała poprawić innowacyjność leczenia pacjentów onkologicznych, a także zwiększyć dostępność świadczeń. Pani minister Izabela Leszczyna, z powodów absolutnie nam nieznanych, a przede wszystkim bez uzasadnienia, unieważniła konkurs, powodując, że środki, które miały trafić na tak ważny cel – do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, de facto do naszego regionu – nie zostaną przekazane. Apelujemy o jak najszybsze ogłoszenie nowego konkursu i przeznaczenie tych środków na ŚCO. Jak widać, pani minister ma za nic los pacjentów onkologicznych w regionie – podkreśla poseł Anna Krupka, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem posła Krzysztofa Lipca odebranie prawie 300 mln złotych Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii to kolejny przykład marginalizacji województwa świętokrzyskiego przez obecny rząd oraz lekceważenia potrzeb pacjentów onkologicznych.
W podobnym tonie podczas spotkania z dziennikarzami wypowiedział się senator Krzysztof Słoń, który zaapelował do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o odwiedzenie ŚCO.
– Chcieliśmy rozwijać ten ośrodek. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się oczywiste, że te 300 milionów zostanie tu dobrze zainwestowane, aby onkologia mogła się unowocześniać i rozwijać, a tysiące osób miałyby nadzieję na zdrowie, wyleczenie, na życie. Niech pani tu przyjedzie. Niech pani pokaże im ten swój podpis. Jeden podpis, którym niweczy pani nadzieję na rozwój naszego ośrodka, a także nadzieję tysięcy pacjentów – mówił senator.
Rozbudowa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii miała być realizowana w partnerstwie z zarządem województwa, który na ten cel zabezpieczył 15-procentowy wkład własny.
W ramach Rządowego Funduszu Medycznego w 2023 roku do 19 szpitali onkologicznych w całym kraju trafiło 4,2 mld złotych. Placówki medyczne, w tym ŚCO, nie mogły jednak rozpocząć realizacji inwestycji z powodu braku podpisanych umów z ministerstwem, których termin każdorazowo przesuwano.
Czy Świętokrzyskie Centrum Onkologii bezpowrotnie utraciło rządowe dofinansowanie? Między innymi o to zapytaliśmy ministerstwo zdrowia.
Tymczasem w odpowiedzi na pytania redakcji Biuro Prasowe ministerstwa odesłało nas do komunikatu, w którym czytamy, że konkurs został anulowany w związku z decyzją o przedłużeniu prowadzonej kontroli przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
– Jednocześnie, mając świadomość potrzeb pacjentów i podmiotów leczniczych, Minister Zdrowia podjęła decyzję o powtórzeniu naboru w tym samym zakresie. Powtórne ogłoszenie naboru planowane jest na marzec bieżącego roku. Poziom alokacji w konkursie pozostaje na niezmienionym poziomie, czyli 4,2 mld zł – czytamy w komunikacie.