MIASTO
Samorząd, naukowcy i młodzież wspólnie o ekonomii społecznej
Na Politechnice Świętokrzyskiej odbyły się Dni Ekonomii Społecznej – spotkanie przedstawicieli samorządu terytorialnego, ludzi biznesu, naukowców oraz młodzieży. Główny cel wydarzenia to kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży i popularyzacja wiedzy o ekonomii społecznej w środowisku akademickim.
– Dzisiejsze spotkanie jest efektem współpracy wielu instytucji i odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Zorganizowano je w ramach projektu „Świętokrzyska Ekonomia Społeczna” – zaznaczyła Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
– To bardzo ważne wydarzenie, cieszymy się, że są z nami przedstawiciele tak wielu środowisk. Dzisiejsze spotkanie jest takim czasem, kiedy młode osoby: uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, ale i studenci, posłuchali osób, które odniosły w życiu sukces – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
– Z perspektywy prezydenta miasta, moje podejście jest takie, że powinienem jak najbardziej lobbować na rzecz wyższych uczelni. One stanowią niesamowity materiał wartości dodanej, która stanowi o sile danego miasta. Politechnika Świętokrzyska i UJK to te emblematy, które przyciągają. Mamy także system uczelni prywatnych. Najważniejszą decyzję w życiu podejmujemy, kiedy piszemy maturę – wtedy decydujemy, jakie kierunki na studiach wybierzemy. Zadaniem władz lokalnych, ale także władz uczelni jest jak najbardziej zatrzymać lokalną, kielecką ale i świętokrzyską młodzież – uważa prezydent Kielc Bogdan Wenta.
– Musimy zadbać o to, żeby młodzież nie szukała daleko, tylko w naszych uczelniach znalazła możliwość realizacji zainteresowań. Politechnika Świętokrzyska jest uczelnią na wskroś nowoczesną, wyposażoną w aparaturę klasy światowej. Na przykładzie zawodów ERC można pokazać, że możliwości naszej uczelni są bardzo duże, jesteśmy znani w świecie – podkreśla rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba.
Podczas debaty głos zabrał także absolwent Politechniki, obecnie Dyrektor Przemysłowy Cementu w Firmie Lafarge, Stanisław Sobczyk.
– Nasz sektor cementowy może nie jest taki atrakcyjny, jak łaziki marsjańskie, ale jest związany z minerałami, którymi Świętokrzyskie stoi. Staramy się wprowadzać innowacje, aby przyciągnąć młodych ludzi. Nasi pracownicy muszą mieć wysokie kwalifikacje, aby wdrażać z nami te systemy – powiedział Stanisław Sobczyk.
– Stanowisko prezesa, które piastuję w młodym wieku, który wciąż czuję, nie wiąże się wyłącznie z tym, że siedzę w wygodnym fotelu, piję dobrą kawę i korzystam z życia. Takie stanowisko to niesamowita odpowiedzialność, w moim przypadku za tysiąc osób, to ogrom stresu każdego dnia, setki podejmowanych decyzji, czasem wyrzeczenia, ale śmiało mogę powiedzieć, że praca daje mi dużo satysfakcji i jest moją pasją. Życzę, abyście też odnajdywali taką pracę – zwrócił się do studentów Przemysław Bokwa - Prezes Zarządu Grupy PBI.
Swoje stanowisko przedstawił także przedstawiciel młodego pokolenia, Nikodem Gos, Przewodniczący Regionu Kielce Studenckiego Forum Business Centre Club
– Wszystko zależy od nas, czy student chce. Jeżeli będą chcieli się rozwijać, to Politechnika Świętokrzyska daje naprawdę wysoką jakość kształcenia. Dodatkowo z wyborem pracy, stałej lub dorywczej, stażów czy praktyk studenckich, nie pozostajemy sami. Mamy Akademickie Centrum Kariery, gdzie można zanieść swoje CV, jeżeli znajdzie się coś interesującego to dana firma się odezwie – jeśli student tylko będzie chciał, to znajdzie zatrudnienie w Kielcach – zapewnił Nikodem Gos.
W programie Dni Ekonomii Spolecznej były także warsztaty i prezentacje z udziałem przedstawicieli biznesu, nauki i samorządu studenckiego, wykład profesora Marka Leszczyńskiego z UJK, przybliżający tematykę Ekonomii Społecznej oraz Debata oxfordzka.