Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Ruszyła Świętokrzyska Karta Seniora

środa, 21 września 2016 14:03 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. sejmik.kielce.pl
Dariusz Skrzyniarz

Ludzie dojrzali mniej zapłacą za określone usługi czy dostęp do kultury. Uruchomiona została Świętokrzyska Karta Seniora, która upoważnia do skorzystania ze specjalnych ulg i uprawnień. Na razie marszałek województwa podpisał kilka porozumień z pierwszymi partnerami.

Świętokrzyska Karta Seniora jest przedsięwzięciem samorządu wojewódzkiego i uprawnia do skorzystania z usług po obniżonych cenach osoby, które ukończyły 60 rok życia. „Karta” w nazwie akcji jest hasłem symbolicznym, ponieważ nie będą wydawane żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy dowód osobisty by potwierdzić uprawnienia do specjalnych zniżek. Jerzy Pyrek, doradca marszałka do spraw seniorów mówi, że taka forma wsparcia wpisuje się w rozwój srebrnej gospodarki. - Chcemy pomóc seniorom i poprzez ten system zniżek udostępnić im korzystanie z pewnych świadczeń. Z drugiej strony partnerzy mają okazję, by się promować – mówi Jerzy Pyrek.

Marszałek Adam Jarubas na razie podpisał porozumienia z dwunastoma partnerami. Oferują oni między innymi tańszy dostęp do kultury czy usług pielęgnacyjnych. Muzeum Narodowe w Kielcach osobom po sześćdziesiątce sprzedawać będzie bilety za 50 procent ceny. Kolejną zniżkę o pół ceny za wstęp na zajęcia gimnastyczne oferuje kielecka przychodnia Synapsa. Doktor Paweł Półrola mówi, że chodzi o aktywność fizyczną przystosowaną do potrzeb seniora. - Jedną z takich propozycji są zajęcia gimnastyki leczniczej dostosowanej do tego by wykonywać ją w każdym wieku. Nie obciąża ona układu ruchu czy krążenia a daje dużo korzyści w zakresie sprawności oraz dobrego samopoczucia – mówi doktor Półrola.

Świętokrzyska Karta Seniora dla wielu przedsiębiorstw jest dobrym sposobem na promocję swojej działalności i poszerzenie grona klientów o tych ludzi, którzy często rezygnują z usług ze względu na zbyt wysokie ceny. Janusz Wójcik, dyrektor zamku w Krzyżtoporze deklaruje, że swoich gości z uprawnień do zniżek legitymować nie będzie. - Liczymy na uczciwość a jak to wyjdzie naprawdę zobaczymy w praktyce – mówi Janusz Wójcik.

Planowane jest pozyskiwanie kolejnych partnerów Świętokrzyskiej Karty Seniora. Szczegóły można znaleźć na stronie urzędu marszałkowskiego w zakładce ‘dla seniora’.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO