MIASTO
Różne środowiska apelują do prezydenta Wenty w sprawie Macieja Obary. Czy zmieni zdanie?
Przedstawiciele różnych instytucji apelują do prezydenta Kielc, Bogdana Wenty, o przywrócenie Macieja Obary na stanowisko dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy. Czy władze miasta zmienią zdanie i Obara będzie znów szefem tej instytucji?
O sprawie pisaliśmy juz kilkakrotnie. Maciej Obara przestał być dyrektorem Muzeum Zabawek i Zabawy z końcem listopada ubiegłego roku. Skończył mu się wówczas kontrakt, którego prezydent mu nie przedłużył. Władze miasta ogłosiły konkurs na nowego dyrektora. Do udziału w nim zgłosiły się dwie osoby, jedną z nich był Maciej Obara. Komisja rekrutacyjna stwierdziła jednak, że żaden z kandydatów nie nadaje się, aby pełnić tę funkcję i na stanowisko bez konkursu została powołana dotychczasowa zastępczyni dyrektor,a Anna Tyszewicz-Obara.
Z decyzja prezydenta nie zgadzają się pracownicy Muzeum, którzy napisali do władz miasta prośbę o przedłużenie mu kontraktu. Pod petycją podpisało się 35 z 38 pracowników. W ubiegły poniedziałek spotkali się oni także z prezydentem Wentą, aby wstawić się za byłym dyrektorem. Niestety włodarz miasta jest nieugięty i nie zamierza zmieniać zdania. Wczoraj (we wtorek) zastępca prezydenta Kielc, Marcin Różycki bez zapowiedzi zjawił się w muzeum i domagał się od pracowników przedstawienia list obecności osób, które pojawiły się w pracy. Pracownicy uważają, że było to spowodowane tym, że stanęli w obronie byłego dyrektora.
Przywrócenia Macieja Obary na zajmowane przez niego stanowisko chcą przedstawiciele różnych instytucji, którzy skierowali do Bogdana Wenty pisma w tej sprawie.
"Chcielibyśmy w imieniu Kieleckich Klasyków wyrazić swoje zaniepokojenie i obawy o przebieg zaplanowanej na lata 2020-2021 współpracy naszej organizacji z Muzeum Zabawek i Zabawy. W ubiegłych latach dzięki wsparciu i pomocy Muzeum oraz zaangażowaniu dyrektora Macieja Obary udało nam się zorganizować szereg imprez dla mieszkańców naszego miasta i całego regionu, m.in. zloty zabytkowych pojazdów, koncerty. Pan Maciej Obara zawsze aktywnie i z zaangażowaniem włączał się we współpracę kulturalną i dzięki jego wsparciu możliwa była realizacja projektów o wysokim poziomie organizacyjnym i kulturalnym", czytamy w liście podpisanym przez Kieleckie Klasyki Auto & Moto.
Obawy o dalszą współpracę z Muzeum Zabawek i Zabawy ma również Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego Fermata. "Dyrektor Obara dal się poznać jako człowiek zaangażowany w organizację wspólnych wydarzeń, pełen pomysłów i chęci do podejmowania nowych wyzwań, udostępnił pomieszczenie do edukacji artystycznej dzieci" - napisała Ewa Robak, prezes Stowarzyszenia.
Do sprawy odniósł się także Piotr Michalec, zastępca redaktora naczelnego radia eM Kielce. "Dyrektor Maciej Obara podczas swojej pracy dał się poznać jako osoba zaangażowana w pracę Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Laurensa Hammonda oraz Apteki wyobraźni. Dbał o dobry wizerunek placówek, organizując rozmaitego typu warsztaty, koncerty czy zajęcia edukacyjne, o których niejednokrotnie informowaliśmy naszych słuchaczy w programach radiowych Radia eM Kielce. Promował i angażował się w rozwój projektów wpływających na dobry wizerunek miasta Kielce, jak chociażby Letnia Szkoła Kultury Historii i Języka Polskiego" - zauważył Piotr Michalec.
Do prezydenta Wenty napisał również Piotr Maciąg, prezes firmy Hammond Polska z Otwocka. "Bardzo szanuję pracę i zaangażowanie pana Obary. Posiada bardzo rozległą wiedzę, kompetencje, doświadczenie oraz, co nieczęsto się zdarza, umiejętność szukania kompromisów i rozwiązań pozwalających realizować cele. To są w moim przekonaniu kompetencje potrzebne do zarządzania jednostką kultury".
Czy prezydent Wenta weźmie pod uwagę wszystkie pisma i opinie, które wpływają do kieleckiego Ratusza? Na razie decyzji nie zmienił.