MIASTO
Rocznica agresji niemieckiej
1 września będziemy obchodzić 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tę szczególną datę upamiętnią mieszkańcy Kielc, którzy wezmą udział w obchodach zorganizowanych przez Urząd Miasta.
O godzinie 12. zostaną włączone syreny alarmowe. W Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich zostanie odmówiona modlitwa, złożone kwiaty, wciągnięta flaga i zapalone znicze. – W tym czasie delegacja złoży kwiaty na Cmentarzu Nowym przy tablicy upamiętniającej ofiary, które zginęły na dworcu w Kielcach podczas bombardowania. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod grób prezydenta Artwińskiego – mówi Michał Daranowski, kierownik biura ds. organizacji pozarządowych kieleckiego Urzędu Miasta.
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę i rozpoczęły II wojnę światową bombardując Wieluń i dokonując ostrzału Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w ramach planu wojny z Polską o kryptonimie Fall Weiss. 17 września, sprzymierzony z Niemcami Związek Sowiecki, dokonał ataku ze strony wschodniej. W trakcie wojny Niemcy dopuszczali się licznych zbrodni wojennych i ludobójstw. Na niespotykaną dotąd skalę wyniszczano całe narody. Przez prawie 6 lat zginęło ponad 6 milionów Polaków, wiele miast i wsi zostało zniszczonych. Dokonano także olbrzymiego rabunku dzieł sztuki i dóbr kultury. Szacuje się, że odszkodowanie ze strony niemieckiej za straty, które spowodowali w Polsce mogłoby wynieść nawet 850 miliardów dolarów.