MIASTO
Remont coraz bliżej. Najpierw koncepcje
Kolejny mały krok w stronę remontu zabytkowej sceny. Teatr im. Stefana Żeromskiego oficjalnie ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji kompleksowego remontu i przebudowy swojej siedziby. Do końca lutego architekci powinni zadeklarować chęć udziału w nim. Nabór propozycji potrwa do 3 lipca tego roku. Natomiast 17 lipca rozstrzygnie go komisja składająca się z ośmiu osób.
Koncepcja architektoniczna ma dotyczyć przebudowy, rozbudowy i nadbudowy zabytkowej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza, w której mieści się Teatr im. Stefana Żeromskiego. Obiekt czeka poważny remont oraz modernizacja. Prace koncepcyjne, które napłyną oceni ośmioosobowa komisja. W jej skład wchodzą architekci Bolesław Stelmach, Marcin Mostafa, Włodzimierz Pedrycz i Wojciech Gwizdak. Swój głos w sprawie będzie miał również dyrektor teatru Michał Kotański, szef departamentu odpowiedzialnego za kulturę w urzędzie marszałka Jacek Kowalczyk, technolog teatralny Tomasz Zaborowski oraz scenograf Magdalena Musiał.
- Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu, który potem będzie podstawą do wykonania inwestycji. Chodzi nam o koncepcję nowoczesną, jak najbardziej funkcjonalną - mówi Paulina Drozdowska, rzecznik Teatru im. Stefana Żeromskiego.
Remont zabytkowej kamienicy jest konieczny. Obecnie jest ona w nie najlepszym stanie. Wcześniej jakiekolwiek poważniejsze prace wstrzymywały nieuregulowane kwestie własnościowe. Michał Kotański, dyrektor kieleckiego teatru dramatycznego wielokrotnie podkreślał jakiego efektu remontu oczekują artyści. - Chciałbym uzyskać nową małą scenę, porządną salę prób, windę dla niepełnosprawnych, uporządkowaną przestrzeń dla widzów i administracji. Chciałbym też, by aktorzy pracowali w o wiele lepszych warunkach. Co prawda był już robiony lifting garderób, ale one wciąż nie spełniają standardów. Zależy mi też na dobrze wyposażonej scenie, przystającej do współczesnych potrzeb – mówił jeszcze w zeszłym roku dyrektor Kotański.
Wszystkie dokumenty dotyczące konkursu na opracowanie koncepcji przyjmuje kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, które współorganizuje konkurs. Przebudowa teatru ma być przedsięwzięciem na dużą skalę i ma pochłonąć około 50 milionów złotych.