Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ranking uczelni. Politechnika i UJK na odległych miejscach

środa, 26 czerwca 2024 09:22 / Autor: Michał Łosiak
Ranking uczelni. Politechnika i UJK na odległych miejscach
Fot. Maciej Piętka
Ranking uczelni. Politechnika i UJK na odległych miejscach
Fot. Maciej Piętka
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego daleko poza pierwszą 50-tką najnowszego Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2024. Ośrodki ze stolicy regionu zajmują również odległe miejsca w kategoriach takich jak prestiż, publikacje, czy sytuacja absolwentów na rynku pracy.

Jeśli chodzi o naszą uczelnię techniczną to znalazła się ona na miejscach od 61. do 72. To lekki awans w stosunku do 2023 roku, ale pozycja zdecydowanie niższa niż w latach poprzednich, gdzie Politechnika Świętokrzyska plasowała się na miejscu od 52. do 60.

Gorzej wypada Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który zajął miejsce od 73. do 80. Uczelnia zanotowała delikatny spadek w stosunku do minionych trzech lat.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie.

– Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – dodaje.

Również we wspomnianych kategoriach nasze placówki wypadają fatalnie. Jeśli chodzi o prestiż to żadnej z nich nie ma w pierwszej 50-tce. Podobnie jest w przypadku sytuacji absolwentów na rynku pracy, efektywności naukowej, publikacjach, umiędzynarodowieniu, czy pozyskiwanych funduszach. Lepiej jest w innowacyjności (PŚk-47 miejsce, UJK-50 miejsce), potencjale naukowym (PŚk-46 miejsce) oraz warunkach kształcenia (UJK-50 miejsce).

Najlepszą uczelnią w Polsce okazał się Uniwersytet Warszawski. Tuż za nim znalazł się Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO