Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Radni KO z propozycją eko-rezolucji ws. odejścia od wykorzystania węgla

czwartek, 04 listopada 2021 14:06 / Autor: Weronika Karyś
Radni KO z propozycją eko-rezolucji ws. odejścia od wykorzystania węgla
Zdjęcie poglądowe
Radni KO z propozycją eko-rezolucji ws. odejścia od wykorzystania węgla
Zdjęcie poglądowe
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej zaproponował przyjęcie rezolucji w sprawie „odejścia od wykorzystania węgla w Kielcach do roku 2030 oraz  przystąpienia Miasta Kielce do światowej koalicji Powering Past Coal Alliance”. Projekt nie został dopuszczony do głosowania z przyczyn formalnoprawnych. Michał Braun zapowiada jednak, że temat będzie kontynuowany na kolejnej sesji.

„Rozumiejąc zagrożenia związane ze zmianami klimatu oraz efektami produkcji energii z wykorzystaniem węgla zarówno w skali globalnej, jak i dla społeczności lokalnej, Rada Miasta Kielce stoi na stanowisku, że potrzebne są pilne działania, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego dotyczące ograniczenia wzrostu  temperatury. Wycofywanie węgla jest jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, aby to osiągnąć”, czytamy w dokumencie przygotowanym przez klub radnych KO.

– Uważamy, że to jest pilna potrzeba tym bardziej, że trwa światowy szczyt klimatyczny. Myślę, że każdy z nas, nie oglądając się na przywódców, powinien wiedzieć, że zmiany musimy zacząć od siebie i naszego najbliższego otoczenia. Kielce zasługują na to, by mieć ambitne cele ekologiczne. Oczekujemy od władz miasta, żeby zaprezentowały spójną strategię odchodzenia od węgla w najbliższych latach – mówi Michał Braun, przewodniczący klubu radnych KO.

– To dlaczego dzisiaj nie procedujemy tej rezolucji jest dla mnie, szczerze mówiąc, zagadką, gdyż przeszliśmy dokładnie tę samą drogę co rezolucje na poprzednich sesjach. Powołujemy się na te same podstawy prawne, jednak dzisiaj obsługa prawna zdecydowała inaczej. Natomiast nie ma tego złego. Myślę, że dobrze się stało, że zaczęliśmy dyskusję o potrzebie działań na rzecz ograniczania emisji i spalania węgla – stwierdza.

Przewodniczący podkreśla, że rezolucja zostanie złożona ponownie, tak by radni pochylili się nad nią na kolejnej, grudniowej sesji rady miasta.

– Będzie czas na to, żeby przeanalizować dokument na komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, a może nawet zorganizować specjalne spotkanie z liderami światowej koalicji Powering Past Coal Alliance. Chcielibyśmy, żeby Kielce jako drugie miasto w Polsce (pierwsze to Wałbrzych) dołączyły do tego światowego sojuszu miast, krajów i firm, które wspierają się nawzajem w wymienianiu dobrych praktyk, szkoleniach, seminariach i pomysłach na ograniczanie zużycia węgla. Myślę, że jako mieszkańcy powinniśmy zabiegać o to, by stawiać i realizować tego typu ambitne cele – tłumaczy Braun.

Zgodnie z informacjami zawartymi w rezolucji, elektrownie opalane węglem wytwarzają obecnie prawie 40 proc. światowej energii elektrycznej. Powstałe w ten sposób zanieczyszczenie jest głównym czynnikiem powodującym zmiany klimatyczne i negatywnie wpływającym nie tylko na nasze zdrowie, ale również poziom życia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO