MIASTO
Przeszczepy nerek w Kielcach
W ciągu dwóch najbliższych lat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach może dojść do przeszczepu nerki – tak szacuje profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jak mówi profesor Andrzej Jaroszyński, kierownik Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, przeszczep jest najlepszą metodą leczenia i jedyną szansą na powrót do pełnej sprawności dla wielu osób zmagających się z poważnymi chorobami nerek. – To nie tylko poprawia komfort życia, ale przede wszystkim przedłuża je. Pacjenci po przeszczepie bardzo często wracają do aktywności zawodowej. Problemem, z którym musimy się zmierzyć niewątpliwie będzie koordynacja pracy specjalistów różnych dziedzin i wielu klinik. Dopiero udane ich zgranie pozwoli na uruchomienie programu przeszczepów i realizowanie go na najwyższym światowym poziomie – twierdzi profesor Jaroszyński.
W ocenie profesora Stanisława Głuszka, prorektora do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej szpitala wojewódzkiego, pierwszych transplantacji nerek uda się dokonać w ciągu dwóch najbliższych lat. – Takie stawiamy sobie zadanie. Oczywiście po drodze możemy napotkać na różne trudności, ale sądzę, że nasze założenie będzie możliwe do zrealizowania. Jeżeli spełnimy konieczne kryteria, związane z doborem kadry transplantologicznej, to stworzenie ośrodka zajmującego się przeszczepami nerek naprawdę będzie realne – ocenia profesor Głuszek.
Zupełnie innym zagadnieniem jest świadomość Polaków na temat transplantologii. W kraju brakuje osób deklarujących się jako potencjalni dawcy, a na organy chorzy oczekują nawet przez kilka lat.