MIASTO
„Przemysłowa Wiosna” odwiedziła kieleckie targi
Dziś (19 marca) rozpoczęły się targi „Przemysłowa Wiosna”. Ponad 700 wystawców i firm reprezentowanych z 21 krajów, dodatkowa hala tymczasowa, powierzchnia wystawiennicza większa o 10% od poprzedniej edycji – taka ma być tegoroczna impreza.
Mimo, że wystawa jest mocno branżowa, to cieszy się dużym zainteresowaniem.
– Na cztery dni hale Targów zmieniły się w… ogromną fabrykę. Oczywiście to nie jest wystawa dla każdego. Mogę natomiast podać pewien interesujący fakt. Klasyczne gospodarstwo domowe ma moc podłączeniową w wysokości około 10-12 kilowatów. Natomiast żeby wszystkie maszyny, które znajdują się Targach, mogły pracować, potrzebne jest aż 10 tysięcy kilowatów mocy – mówi Urszula Kołodziejczyk z zespołu PR Targów Kielce.
Wiele z przedstawionych maszyn przywołuje obrazki, które kilka lat temu kojarzyłyby nam się głównie z filmami science-fiction.
– Przedstawiamy dziś stanowisko zrobotyzowane służące do automatycznego szlifowania różnych materiałów. Celem budowy tego typu maszyn jest odciążenie człowieka od ciężkich i niebezpiecznych prac. W tego typu instalacjach pracownik ładuje elementy, bądź zajmuje się serwisem i przeglądem technicznym urządzenia – wyjaśnia Michał Wieniek z firmy Arm Robotics.
Wystawa podzielona jest de facto na kilka mniejszych, a jedną z ciekawszych jest ta dotycząca druku 3D. Specjalistów z tej dziedziny zapytaliśmy m.in. o to czy ten typ urządzenia, będzie kiedyś na wyposażeniu przeciętnego mieszkańca.
– Myślę, że w przyszłości nie w każdym domu znajdziemy drukarkę 3D. W dużej mierze zależy to od zainteresowań potencjalnych użytkowników. Te maszyny mają jednak coraz więcej zastosowań. Jest też bardzo dużo typów drukarek. Zaczynając od tych podstawowych, które mogą „wprowadzić” nas w ten świat, a kończąc na ogromnych urządzeniach wykorzystywanych w fabrykach, które mogą np. wydrukować podłoże… do kampera – wylicza Marcin Bielecki z firmy Seron.
Na miejscu prezentowano też m.in. skaner 3D, który umożliwia przeniesienie danego modelu (w tym całego człowieka) do komputera.
– Może to służyć np. do archiwizacji rzeczy w muzeum. W ten sposób można też zeskanować jakąś część maszyny, i przenieść ją do komputera. Na tej podstawie można odtworzyć brakujący element. To samo można zrobić z człowiekiem i umieścić go… w grze komputerowej czy wirtualnej rzeczywistości – opowiada Mateusz Gacek z firmy VPI Polska.
Targi „Przemysłowa Wiosna” potrwają do 22 marca do godziny 15.
https://emkielce.pl/miasto/przemyslowa-wiosna-odwiedzila-kieleckie-targi#sigProGalleria0da21f2fa0