MIASTO
Przed nami Świętokrzyskie Dni Profilaktyki, czyli jak wyrwać się z uzależnienia


Konferencja profilaktyczna odbędzie się 20 maja w gmachu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podczas spotkania przedstawione zostaną problemy dotyczące profilaktyki uzależnień, z którymi obecnie mierzy się nasze społeczeństwo. To m.in. zaburzenia psychiczne związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych u dzieci.
Jak podkreśla Katarzyna Świercz, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. uzależnień, AIDS i HIV, konferencja profilaktyczna będzie koncentrować się na zintegrowanym podejściu i edukacji zdrowotnej.
– Celem naszego działania jest połączenie środowisk z różnych branż, zarówno medycznej, edukacyjnej jak i samorządowej, by wymienić wiedzę oraz doświadczenia, a także zainicjowanie rozmów, które być może doprowadzą w przyszłości do racjonalnych i realnych zmian – informuje pełnomocnik.
W Świętokrzyskich Dniach Profilaktyki wezmą udział specjaliści, którzy przedstawią problem w województwie świętokrzyskim. Jednym z gości będzie dr Aleksandra Olawska-Szymańska, psychiatra dziecięcy oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
– Chciałabym powiedzieć o problemie używania substancji psychoaktywnych przez dzieci i młodzież. Na przestrzeni lat obserwujemy, że niestety wiek używania różnej maści tych substancji obniża się. Zdarza się, że po narkotyki sięgają już dzieci w wieku 12 lat i nie jest to marihuana. Młodzi ludzie zażywają anfetaminę, mefedron, dopalacze i inne bardzo groźne substancje, co oczywiście skutkuje rozlicznymi problemami zarówno zdrowotnymi jak i ogólnie w funkcjonowaniu dziecka i rodziny. To jest problem niezwykle poważny, o którym będę mówić – przekazauje lekarz.
Z kolei dr Anna Przeznak, specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień, zaznaczyła, że konferencja przynosi pozytywne skutki.
– Co prawda nadal dominującą substancją, którą używa młodzież to jest alkohol. Świętokrzyskie dane mówią, że aż 67 proc. osób pomiędzy 14. a 15. rokiem życia chociaż raz użyło alkoholu, natomiast w starszej grupie wiekowej (między 17 a 18 lat) to jest 88,9 proc. Ponadto upiło się 30 dni przed badaniem 10proc. młodszych dzieci i 15 proc. starszych – alarmuje nasza rozmówczyni.
Dr Anna Przeznak zwraca również uwagę na uzależnienie od nowych technologii, które są dużym problemem.
Świętokrzyskie Dni Profilaktyki rozpoczną się o godzinie 11, rejestracja od godziny 10:30.








