Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Program opieki nad zabytkami przyjęty, ale na konserwatora jeszcze poczekamy

środa, 17 stycznia 2018 12:08 / Autor: Piotr Natkaniec
Program opieki nad zabytkami przyjęty, ale na konserwatora jeszcze poczekamy
Program opieki nad zabytkami przyjęty, ale na konserwatora jeszcze poczekamy
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Na czwartkowej sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę związaną z wprowadzeniem "Gminnego programu opieki nad zabytkami Miasta Kielce na lata 2018-2021". Przy tej okazji została poruszona kwestia miejskiego konserwatora zabytków, o którym mówi się już od kilku lat.

Program zakłada m.in. zabezpieczenie zabytkowych obiektów, których w gminnej ewidencji jest ponad 550. Co ważne, kolejnym krokiem będzie projekt uchwały dotyczący pomocy finansowanej jaką miałoby udzielać miasto właścicielom kamienic. Wsparcie dotyczyłoby remontów budynków. - Na najbliższej sesji powinna zostać przedstawiona uchwała dotycząca sposobu dotacji dla podmiotów prywatnych władających zabytkami, które znajdują się w rejestrze zabytków - mówi radny Porozumienia Samorządowego, Tomasz Bogucki.

W Programie opieki nad zabytkami jest także wyznaczona rola na miejskiego konserwatora zabytków. O jego powołanie dopytywała radna Platformy Obywatelskiej, Agata Wojda. - Jeśli dobrze pamiętam uchwałę w sprawie powołania takiej funkcji podjęliśmy dwa lata temu. Od tego czasu nic się zmieniło, choć Kielce powinny mieć miejskiego konserwatora zabytków. Na jakim etapie są rozmowy z wojewodą świętokrzyskim w tej sprawie? - pytała radna PO.- Rzeczywiście stworzenie takiej funkcji ułatwiłoby prowadzenie polityki związanej z ochroną i opieką zabytków. Rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków są prowadzone. Od momentu podjęcia uchwały dwa lata temu w międzyczasie była zmiana na tym stanowisku oraz na stanowisku wojewody świętokrzyskiego. Dlatego te rozmowy jeszcze trwają i nie potrafię powiedzieć kiedy się zakończą - tłumaczył Karol Gadowski, zastępca dyrektora wydziału promocji, kultury i sportu w kieleckim ratuszu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO