Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Prof. Dudek: Bilans zmian jest pozytywny

czwartek, 14 lutego 2019 18:04 / Autor: Michał Łosiak
Prof. Dudek: Bilans zmian jest pozytywny
Prof. Dudek: Bilans zmian jest pozytywny
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Transformacja ustrojowa, wybory 4 czerwca 1989 roku i postawa części liderów opozycji antykomunistycznej – m.in. o tych tematach mówił prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas spotkania, które odbyło się w kieleckim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.

Gospodarzem spotkania była Delegatura IPN w Kielcach. – Zaprosiliśmy profesora, ponieważ jego spojrzenie, jako badacza tamtego okresu, jest obiektywne.  Kiedy historia dzieje się na naszych oczach postrzegamy ją przez pryzmat własnych doświadczeń. Wielu rzeczy nie wiemy. Dopiero historia z perspektywy czasu odsłania pewne kulisy. Ten obraz może się wtedy zmienić. Bardzo często popadamy w pewne skrajności. Myślę, że to dzisiejsze spotkanie będzie także okazją do dyskusji i odpowiedzi na trudne pytania dotyczące transformacji ustrojowej – tłumaczy dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik IPN w Kielcach.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17. Poprowadził je dr Bartłomiej Zapała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Profesor Antoni Dudek przypomniał tło wydarzeń z 1989 roku. Przedstawił kulisy rozmów sprzed Okrągłego Stołu i wskazał na konsekwencje zawartego wówczas kompromisu. – Jestem zdania, że było to pewne wydarzenie, które popchnęło do przodu ewolucję państwa od dyktatury do demokracji. Były jednak pewne koszty tej ewolucji. To ciemniejsza strona Okrągłego Stołu – tłumaczył profesor Dudek. Naukowiec poruszył także kwestię lustracji , dekomunizacji i wybory z 4 czerwca 1989 roku. – Zapłaciliśmy pewną cenę, doszło do wielu nieprawidłowości, ale bilans jest pozytywny. Powinniśmy być zadowoleni – dodał.

Profesor Antoni Dudek to politolog, profesor nauk humanistycznych, były członek Rady IPN. Od września 2000 roku pracował w Biurze Edukacji Publicznej IPN na stanowisku naczelnika Wydziału Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. Był doradcą ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki. W 2011 został wybrany przez Sejm w skład nowo powołanej Rady IPN, a od 2015 roku był jej przewodniczącym.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO