Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Prezydent z absolutorium

czwartek, 25 czerwca 2015 13:29 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Prezydent z absolutorium
Prezydent z absolutorium
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski na czwartkowej sesji otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za ubiegły rok. Za głosowało 14 kieleckich rajców, 5 było przeciwnych projektowi uchwały, 6 wstrzymało się od głosu.

 

Podczas posiedzenia zatwierdzone zostało również sprawozdanie finansowe miasta za 2014 rok. Powołano także Zespół do spraw opiniowania kandydatów na ławników sądów powszechnych w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Przed głosowaniem nad udzieleniem absolutorium, Barbara Nowak, skarbnik miasta przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu. Wynika z niego, że dochód Kielc w na koniec 2014 roku to 1 miliard 56 milionów złotych. Na tę kwotę składa się dochody bieżące, które wyniosły 941 milionów oraz dochody majątkowe. Natomiast wydatki to kwota 1 miliarda 108 milionów złotych. W tym wypadku deficyt wyniósł 52 miliony złotych. - Nie był to łatwy rok, ale trzeba podkreślić, że miasto odnotowało nadwyżkę dochodów bieżących – mówi Barbara Nowak

Według niej budżet został wykonany tak jak sobie to wcześniej zakładała. Jedyny minus to zadłużenie miasta, które w porównaniu z rokiem 2013, wzrosło o ponad 28 mln, ale i tak w 2014 roku udało się spłacić 46 mln zł kredytów. Jak tłumaczyła kredyty są w tym momencie niezbędne, jeżeli miasto prowadzi inwestycje. Sprawozdanie otrzymało również pozytywną opinię od Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz od Komisji rewizyjnej rady miasta.

Skąd w takim razie tylko 14 głosów na tak dla absolutorium. Część radnych nie zgadza się ze sposobem zarządzania miastem przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Rajcy zarzucają mu między innymi finansowanie Korony Kielce czy ciągnący się problem lotniska w Obicach, a także brak dialogu pomiędzy nim a mieszkańcami. - Rzeczywistość nie wygląda tak różowo, jak na wykresach. Dług miasta wynosi już prawie 569 milionów złotych i sukcesywnie rośnie, a przyjmowana przez Pana Prezydenta polityka nie gwarantuje wyjścia z impasu – mówił wiceprzewodniczący rady miasta, Dawid Kędziora. Wtórowali mu radne PO, Agata Wojda oraz Katarzyna Zapała, a także Joanna Grzela z klubu SLD  - Pan robi z miasta taką kolorową pisankę, która ładnie wygląda, ale w środku jest pusta. Można powiedzieć, że pieniądze trafiają w ziemię. Jedne murawę kieleckiego stadionu, a drugie w wyimaginowaną płytę lotniska w Obicach - dodała. 

Za udzieleniem absolutorium głosowało 14 radnych. Wstrzymało się 6 radnych - pięciu radnych klubu PSL oraz Jarosław Machnicki z PO. Przeciw było 5 radnych - Krzysztof Adamczyk, Marcin Chłodnicki, Joanna Grzela, Agata Wojda i Katarzyna Zapała. 

{audio}Barbara Nowak o budżecie|nowabs4.mp3{/audio}

{audio}Marcin Chłodnicki|nowabs3.mp3{/audio}

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO