MIASTO
Powstaną nowe filie ŚCO
W województwie świętokrzyskim powstaną cztery filie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Nowe placówki będą funkcjonować w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pińczowie i Sandomierzu. Poszerzona zostanie także działalność istniejącego już w Starachowicach oddziału zamiejscowego ŚCO.
Zdaniem dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Stanisława Góździa, powstanie oddziałów terenowych jest koniecznością. – Wzrasta zachorowalność na nowotwory, a nasze Centrum pęka w szwach. Problemem jest również to, że chorzy muszą dojeżdżać na badania do Kielc często nawet kilkadziesiąt kilometrów. Dzięki oddziałom terenowym, pacjent będzie na miejscu miał postawioną dokładną diagnozę i wdrożona zostanie terapia, a do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie umawiany dopiero w przypadku leczenia wymagającego bardziej skomplikowanych technik – wyjaśnia.
W porozumieniu z władzami województwa oraz dyrekcją świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ustalono, że powiatowe filie ŚCO udzielające świadczeń w zakresie chemioterapii nowotworów złośliwych, powinny powstać w szpitalach w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim i Pińczowie. Z kolei działalność istniejącej już filii w Starachowicach powinna być poszerzona o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie chemioterapii nowotworów złośliwych w trybie stacjonarnym. – Tak zorganizowane filie są optymalnym i modelowym rozwiązaniem dla poprawy opieki onkologicznej, ponieważ zapewniają ciągłość i kompleksowość leczenia w pobliżu miejsca zamieszkania chorego przy nadzorze merytorycznym ŚCO – dodaje Profesor Stanisław Góźdź.
Marszałek województwa Adam Jarubas twierdzi, że jest realna szansa na otwarcie filii w przyszłym roku. Pieniądze na realizacje tych inwestycji mają pochodzić z różnych źródeł. Część kosztów pokryje samorząd województwa, pomoc finansową zaoferowały także poszczególne powiaty. ŚCO będzie się starać także o środki z budżetu Ministerstwa Zdrowia.
W planach jest także utworzenie filii ŚCO w zakresie radioterapii na bazie szpitala w Sandomierzu, rozbudowa Kliniki Radioterapii ŚCO oraz wymiana wszystkich przyspieszaczy liniowych zainstalowanych w Centrum. – Aktualny wysoki stopień zużycia urządzeń jest spowodowany ich nadmiernym obciążeniem. Dodatkowo, konieczny jest zakup dwóch nowych urządzeń, ponieważ w 2017 roku planowane są allogeniczne transplantacje szpiku w Klinice Hematologii Radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – wyjaśnia dyrektor lecznicy.
Na mapach zapotrzebowania w zakresie opieki zdrowotnej województwa świętokrzyskiego umieszczono także rozbudowę Zakładów Immunologii, Diagnostyki Molekularnej wraz z budową Kliniki Immunologii, budowę Kliniki Onkokardiologicznej oraz Centrum Prewencji Nowotworów z Kliniką Rehabilitacji Onkologicznej.