Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Powrót nauki zdalnej w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach

piątek, 16 października 2020 09:33 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wczoraj (15 października) premier Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach strefy czerwonej: uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci od 17 października przechodzą na zajęcia zdalne. Wyjątkiem są zajęcia praktyczne - takie zasady będą obowiązywać w Kielcach i całym powiecie kieleckim przynajmniej do końca przyszłego tygodnia.

Jak informuje świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, niektóre placówki będą musiały zmodyfikować plan zajęć.

- Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład w technikach – gdzie uczniowie mają sporo zajęć praktycznych, często naprzemiennie z innymi lekcjami. Te kwestie organizacyjne będą regulować dyrektorzy szkół. Szkoły średnie są przygotowane do zajęć zdalnych – zaznacza.

Jak dodaje świętokrzyski kurator oświaty, nauczyciele, którzy nie są objęci kwarantanną lub izolacją, będą prowadzić zajęcia ze szkół.

- Belfrowie skorzystają ze szkolnego sprzętu i poprowadzą je tak, jak wskazuje plan zajęć – podkreśla.

Szczegóły organizacji nauki zdalnej będą znane dziś po południu, po wideokonferencji świętokrzyskiego kuratora oświaty z ministrem edukacji narodowej.

Chociaż nauka online stała się faktem, standardowe lekcje są najlepszą formą przekazywania wiedzy – takiego zdania jest dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.

- Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela i ucznia. Oczywiście, priorytet to bezpieczeństwo. Z nauką domową wiąże się jednak dużo więcej pracy i zaangażowania, zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów – zauważa Andrzej Zdeb.

Dariusz Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, stwierdza, że jego placówka jest dobrze przygotowana do lekcji online.

- Mamy już pewne doświadczenie w tym zakresie, rozwinęliśmy także dziennik elektroniczny, a nauczyciele dokładnie zapoznali się z narzędziami do prowadzenia zajęć. Uczniowie szkoły branżowej będą mieć zajęcia praktyczne stacjonarnie, co jest bardzo ważne. Mamy nadzieję, że wkrótce powrócimy już do zajęć hybrydowych, ale oczywiście dostosowujemy się do wszystkich wymogów – zapewnia.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach także jest gotowe do zmiany trybu nauczania.

- Mogą pojawić się jednak problemy techniczne, związane z tym że wszyscy nauczyciele będą prowadzić zajęcia zdalne ze szkoły. Uważam jednak, że decyzja o zawieszeniu lekcji stacjonarnych jest słuszna, zdrowie to priorytet – zaznacza mgr Katarzyna Cedro, dyrektor placówki.

Wprowadzenia lekcji zdalnych obawiają się jednak rodzicie.

- Edukacja przez Internet nie sprawdza się, widzę że córka ma wiele braków z poprzedniego semestru. Dzieci powinny mieć kontakt z innymi dziećmi, separacja jest dla nich niezdrowa. Poza tym całe dnie spędzane przed komputerem bardzo negatywnie odbijają się na ich samopoczuciu. Nie wyobrażam sobie, by lekcje znowu odbywały się wyłącznie online – podsumowuje pani Katarzyna, mama 15-letniej Pauliny.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO