Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Porozumienie w sprawie parkingu nad dworcem, remont najwcześniej w przyszłym roku

wtorek, 25 sierpnia 2020 11:51 / Autor: Wojciech Dudkowski
fot. PKP PLK
Wojciech Dudkowski

Władze miasta Kielce i spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. podpisały porozumienie w sprawie remontu dworca kolejowego i budowy parkingu nad torami. Prace jednak rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku.

Parking nad torami ma być skomunikowany zarówno z ulicą Żelazną, jak i Mielczarskiego. Według planów znajdzie się tam 300 miejsc postojowych, z możliwością rozbudowy do 500. Jak podkreśla zastępca prezydenta Kielc, Bożena Szczypiór, obiekt posłuży nie tylko pasażerom korzystającym z dworca kolejowego, ale również wyremontowanego dworca autobusowego.

– Jest to centrum komunikacyjne województwa. Wydaje się, że zasadne jest, by taki parking powstał, biorąc też pod uwagę nasz nowy obiekt, który zostanie oddany do użytku w przyszłym tygodniu – mówi.

W wydarzeniu uczestniczył również wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz. Jego wkład w wieloletnie negocjacje i finalizację rozmów podkreślił włodarz Kielc.

– Ta pomoc ze strony władz województwa była istotna w przygotowaniu i prowadzeniu negocjacji, dlatego kieruję szczere podziękowania do pana wojewody – powiedział prezydent Bogdan Wenta.

– Cieszę się ogromnie, że własnym uporem doprowadzili Państwo negocjacje do końca. Dziękuję również PKP PLK S.A. za aktywność i uczestnictwo w tym procesie. Był on długi, ale efekt jest dobry, z korzyścią dla wszystkich naszych mieszkańców, bo przebudowany dworzec, nowe miejsca parkingowe, otwierają tę część miasta dla wielokierunkowego użytkowania – przekonuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

– Przebudowa stacji Kielce to ważna inwestycja dla mieszkańców miasta i regionu, która podniesie komfort podróżowania koleją. Porozumienie jest ważnym etapem w drodze do realizacji inwestycji. W województwie świętokrzyskim z efektów prac na kolejowych szlakach – nowych peronów, korzystają pasażerowie na trasie Skarżysko-Kamienna – Starachowice oraz Kielce – Częstochowa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jednak wbicia pierwszej łopaty w przebudowę stacji Kielce nie możemy się spodziewać jeszcze w tym roku. Jak mówi Izabela Miernikiewicz z PKP PLK S.A., rozpoczęcie prac na stacji Kielce przewidziane jest dopiero w przyszłej perspektywie finansowej, planowanej na lata 2021-2027

– To porozumienie określa współpracę pomiędzy Polskimi Liniami Kolejowymi a miastem, jest to pierwszy etap. Kolejnym będzie opracowanie koncepcji prac w rejonie stacji, czyli przebudowy torów i peronów oraz budowy parkingu nad torami – wyjaśnia

Według wcześniejszych zapowiedzi, pojawić mają się również windy, przeznaczone przede wszystkim dla niepełnosprawnych, ale również dla osób z dużymi bagażami.

Pierwsze informacje o planowanej modernizacji stacji kolejowej pojawiły się już w 2014 roku, natomiast trzy lata później została ona wpisana przez Ministerstwo Infrastruktury na listę obiektów przeznaczonych do przebudowy. Termin rozpoczęcia prac przekładany był wielokrotnie, m. in. ze względu na niezgodność koncepcji przebudowy pomiędzy władzami samorządowymi a kolejowymi. Problemem była też kwestia finansowania budowy parkingu. Przebudowa kieleckiego dworca powiązana jest z remontem linii kolejowej nr 8 Warszawa-Kraków na odcinku ze Skarżyska Kamiennej do Kozłowa.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO