MIASTO
Ponad 3 tys. nowych studentów na UJK
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach podsumował drugi etap rekrutacji. W tym roku akademickim do grupy studentów UJK dołączy ponad 3 tys. nowych osób.
– W tym roku przyjęliśmy 2769 osób na studia stacjonarne oraz 738 kandydatów na studia niestacjonarne, co łącznie daje nam grubo ponad 3 tysiące nowych studentów, czyli o dwanaście procent więcej niż w roku ubiegłym. Dla nas to ogromny sukces. Zwłaszcza, że jest to kolejny rok niżu demograficznego. Ogromnie nas cieszy, że pomimo malejącej liczby maturzystów, liczba zainteresowanych studiami na naszej uczelni stale rośnie – podkreśla Piotr Burda, rzecznik UJK. Co ciekawe, tych chętnych może być jeszcze więcej, bo podania o przyjęcie na studia cały czas na uczelnię docierają.
Tak, jak w ubiegłych latach największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski. O jedno miejsce starało się ponad 40 osób. – Sukcesem okazały się także studia skandynawskie, na które przyjęliśmy oczekiwaną liczbę osób. Jak już informowaliśmy po pierwszym etapie rekrutacji, chętnych nie brakowało także na dietetykę, kosmetologię, psychologię, fizjoterapię czy pielęgniarstwo – wymienia Piotr Burda. Wśród chętnych są zarówno mieszkańcy województwa świętokrzyskiego jak i innych regionów Polski. Nie brakuje także obcokrajowców. - W tym momencie mamy stu osiemdziesięciu nowych osób z zagranicy. Do tego należy doliczyć także pozostałych, którzy już u nas studiują. Łącznie w tym roku akademickim na naszej uczelni będzie studiowało około 400 obcokrajowców– mówi Burda. Tak duże zainteresowanie kielecką uczelnią ze strony obcokrajowców to zasługa nie tylko stale poszerzającej się oferty dydaktycznej ale także odpowiedniego przygotowania Uniwersytetu do przyjęcia takich osób. - Już dwa lata temu otworzyliśmy studia lekarskie w języku angielskim. W tym roku ruszają studia skandynawskie. Warto dodać, że na każdym wydziale jest koordynator, który zajmuje się studentami z zagranicy. Nie są oni więc pozostawieni sami sobie. Ponadto, przy naszej uczelni działa Centrum Kultury i Języka Polskiego. Jest to miejsce, w którym studenci z zagranicy mogą doskonalić język polski, poznawać polską kulturę. Organizowane są też spotkania i wycieczki. Wszystko po to, żeby poczuli język polski i polską kulturę a tym samym dobrze się u nas czuli – informuje Piotr Burda.