MIASTO
Pomnik Witosa odsłonięty
Na skwerze przy skrzyżowaniu ulic IX Wieków Kielc, Bodzentyńskiej i Kościuszki w przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa. W uroczystości wzięli udział m.in. prawnuk Wincentego Witosa Marek Steindel oraz Władysław Kosiniak-Kamysz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w kościele p.w. Św. Wojciecha odprawiona w intencji Ojczyzny ruchu ludowego oraz za duszę świętej pamięci Wincentego Witosa i zmarłych ludowców.
Pomysłodawcami pomnika są świętokrzyscy politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. -Wincenty Witos był naszym prezesem i do dziś nim jest. Jest postacią, którą przypominamy jako wzór, jako wzór osoby, która podkreślała potrzebę budowy solidarności i braterstwa. Pamiętamy jego odezwę do braci włościan w 1920 roku, wtedy, kiedy wielu chłopów poszło pod Warszawę bronić naszej Ojczyzny - powiedział Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego. -Bardzo się cieszę, że udało się odsłonić pomnik przed Dniem Niepodległości - dodał marszałek.
W uroczystości wziął udział Władysław Kosiniak-Kamysz Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. -Wincenty Witos był apostołem polskiej wolności, dążył do niej, wykłuwał ją i ją zdobył. Dzisiaj przychodzimy do Kielc przed pomnik premiera polskiej wolności, oddając cześć człowiekowi oraz jego czynom, zasadom, moralności i ruchowi który stworzył. Przychodzimy pod pomnik żeby oddać cześć Polsce niepodległej, z której jesteśmy dumni - mówił podczas przemówienia prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. -Witos nie zabiegał o stanowisko, szedł pod prąd dążąc do źródła, które dawało mu życie i nadzieję - dodał.
-"Polska nie tylko jest naszym największym dobrem ale jest naszą wspólną własnością i taka musi pozostać. Nie jest także niczyim darem, ani z niczyjej nie powstała łaski, jest dziełem długich mozolnych i krwawych wysiłków narodu Polskiego" - wspominał podczas przemówienia słowa Wincentego Witosa jego wnuk Marek Steindel. -Witos, który przez całe swoje życie był wielkim demokratą i legalistą, bardzo mocno podkreślał znaczenie prawa, a przez prawno znaczenie wolności. Na dzisiejsze dni jest osobom, z którego mądrości możemy czerpać - dodał Steindel.
Autorem projektu rzeźby jest Michał Pronobis, a odlew powstał w pracowni Jacka Guzery w podkieleckiej Dąbrowie. -Chciałem przedstawić postać Witosa w taki sposób aby wkomponowała się w nasz świętokrzyski klimat. Podstawa monumentu jest surowa, ma imitować nasze Góry Świętokrzyskie - powiedział autor projektu. -Sama postać ma 2,6 metra wysokości , razem z podstawą 4 metry wysokości - dodał artysta.
Monument został odlany z brązu. Teren wokół niego zostanie obsadzony zielenią, zostaną także zamontowane ławki. Wykonanie postaci przywódcy ludowców kosztowało 330 tys. złotych. Fundusze na jego budowę zostały pozyskane ze zbiórek publicznych.
https://emkielce.pl/miasto/pomnik-witosa-odsloniety#sigProGalleria394d2d5ebc