Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Po 38 latach kieleccy literaci będą mieli swoją siedzibę. Prace trwają

środa, 30 listopada 2022 12:51 / Autor: Michał Łosiak
Po 38 latach kieleccy literaci będą mieli swoją siedzibę. Prace trwają
Po 38 latach kieleccy literaci będą mieli swoją siedzibę. Prace trwają
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Niemal cztery dekady kielecki oddział Związku Literatów Polskich musiał czekać na swoją siedzibę. Miejsce spotkań i pracy znaleziono ostatecznie dzięki gościnności Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy ulicy Jana Pawła II.

Jak mówi Sylwester Kasprzyk, dyrektor placówki, obecnie trwają prace przygotowawcze jednego z pomieszczeń.

– Zgłosiła się do nas pani prezes i powiedziała, że szuka siedziby dla związku. Odpowiedzieliśmy, że nie ma przeszkód, aby literaci mogli działać w naszym budynku. Postanowiliśmy wygospodarować odpowiednie miejsce. Wcześniej był to magazyn wypełniony książkami i czasopismami, jednak przenieśliśmy je gdzie indziej. Jesteśmy na etapie odświeżania pomieszczenia. Czekamy także na meble i regały – tłumaczy.

W prace szczególnie zaangażowani byli kierownik Marta Boszczyk i Łukasz Kwiecień.

– Od wielu lat mamy zaszczyt współpracować ze związkiem, ale cieszymy się, że od tego roku literaci będą naszymi sąsiadami – dodaje pan Łukasz.

Z nowej siedziby cieszą się również sami członkowie ZLP. To prawdziwy przełom w ich dotychczasowej działalności.

– Wartością dodaną tej lokalizacji jest perspektywa działalności literackiej  w jedenastu powiatowych miastach województwa, które są jej filiami. Da to automatycznie możliwość stałych spotkań literatów z mieszkańcami tych regionów. Znajdą tam swoje miejsce pamiątki, eksponaty związane z działalnością kieleckiego oddziału i twórcami dotychczas mało propagowanymi,  a zapisanymi  trwale w literackiej promocji naszego regionu – mówi Anna Zielińska-Brudek, prezes związku.

Siedziba ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO