Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Plan ogólny dla Kielc. Miasto pyta mieszkańców o opinię

piątek, 02 lutego 2024 15:21 / Autor: Weronika Karyś
Plan ogólny dla Kielc. Miasto pyta mieszkańców o opinię
Plan ogólny dla Kielc. Miasto pyta mieszkańców o opinię
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Wystartowały konsultacje społeczne dotyczące sporządzenia tzw. planu ogólnego dla Kielc. To strategiczny dokument, który ma zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zagospodarowania terenu miasta.

Zgodnie z prawem, we wszystkich miastach plan ogólny musi zostać przyjęty do końca 2025 roku.

– Będzie on dotyczył całego miasta z wyłączeniem terenów zamkniętych, np. terenów kolejowych. Na podstawie tego planu będą wydawane decyzje o warunkach zabudowy, jak również pozwolenia na budowę. Plany miejscowe oraz decyzje będą musiały być zgodne z planem ogólnym – informuje wiceprezydent Bożena Szczypiór.

Do tej pory dokumentem, na podstawie którego zatwierdzane były decyzje o zabudowie danego terenu w Kielcach było studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego.

– Studium zostało sporządzone w 2000 roku na podstawie map topograficznych. Plan ogólny będzie bardzo precyzyjny, wykonany na podstawie map ewidencyjnych. Ponadto stanie się aktem prawa miejscowego – to jest podstawowa różnica między tymi dokumentami. Bardzo prosimy mieszkańców o przesyłanie swoich uwag i próśb, które powinniśmy uwzględnić przy sporządzaniu planu. Przewidujemy, że do stycznia 2025 roku powstanie jego projekt, następnie przedłożymy go do opiniowania i publicznego wglądu. W październiku 2025 zamierzamy przedstawić koncepcje radzie miasta – mówi Aneta Grodzińska z Biura Planowania Przestrzennego UM Kielce.

Przypomnijmy, że decyzję o przystąpieniu do sporządzenia planu kieleccy radni podjęli już w październiku 2023 roku. Kielce przyjęły ją jako pierwsze w Polsce.

Wnioski do planu można składać do 29 lutego m.in. poprzez stronę internetową Idea Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO