Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pieszy z pierwszeństwem, koniec z telefonem na pasach

środa, 26 maja 2021 09:39 / Autor: Michał Łosiak
Pieszy z pierwszeństwem, koniec z telefonem na pasach
Pieszy z pierwszeństwem, koniec z telefonem na pasach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Większa ochrona pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, wyznaczenie bezpiecznej odległości na autostradach i zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w nocy – to główne założenia wchodzącej wkrótce w życie nowelizacji przepisów o ruchu drogowym.

Co zmieni się od 1 czerwca na polskich drogach? 

Pieszy z pierwszeństwem

Głównym celem zmian ma być poprawa bezpieczeństwa pieszych. Kierowcy będą zobowiązani do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierujący, który zbliża się do przejścia, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa przechodniowi znajdującemu się na pasach  będzie musiał zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście albo znajdującej się na nim.

Koniec z używaniem telefonu na pasach

Zmiany dotkną także samych pieszych. W trakcie wchodzenia na jezdnię i przechodzenia przez nią nie będziemy mogli korzystać z telefonów komórkowych i innych urządzeń odwracających naszą uwagę.

„Nie” dla jazdy na zderzaku

Nowe przepisy mają także ograniczyć tzw. jazdę na zderzaku. Zachowanie zbyt małego odstępu pomiędzy pojazdami często bywa przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych. W projekcie zaproponowano, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący sto kilometrów na godzinę musi jechać 50 metrów za poprzedzającym samochodem. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, między innymi w Niemczech.

Jednolita prędkość

Zrównana zostanie także dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym do 50 kilometrów na godzinę w dzień i w nocy. Obecnie Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO