Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Perełki z życia Żeromskiego na wystawie w Archiwum Państwowym

środa, 31 stycznia 2024 14:13 / Autor: Michał Łosiak
Perełki z życia Żeromskiego na wystawie w Archiwum Państwowym
Perełki z życia Żeromskiego na wystawie w Archiwum Państwowym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziennik z ocenami autora „Syzyfowych prac”, jego akt urodzenia czy pamiętniki możemy podziwiać na wystawie o Stefanie Żeromskim, która znajduje się w Archiwum Państwowym w Kielcach. Instytucja zorganizowała również specjalną konferencję o wybitnym pisarzu.

Wszystko w ramach obchodów 160. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego. Wspomnianą ekspozycję tworzą zbiory archiwum.

– On pochodził z naszych stron. Tu się urodził, tu chodził do szkoły. W związku z tym mamy dużo materiałów archiwalnych. To m.in. akt urodzenia Stefana Żeromskiego oraz jego ojca, mamy i dziadków. Nie brakuje akt szkolnych – świadectw, dzienników z ocenami, czy katalogów okresowych. Mamy dokumenty związane z majątkiem, którego dzierżawcą był ojciec Żeromskiego – tłumaczyła dr Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.

Ekspozycję obejrzymy do końca marca. Z kolei do połowy lutego możemy podziwiać wystawę książek wybitnego autora, stworzoną przez Annę Knajder-Sowę i Ewę Lewicką z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Nie zabrakło również specjalnej konferencji w ramach cyklu „Spotkania ze źródłem archiwalnym”. O tym jak wyglądało Rządowe Gimnazjum w Kielcach w czasach, gdy chodził do niego Stefan Żeromski mówił prof. Adam Massalski.

– Języka rosyjskiego było dwa razy więcej, niż innych przedmiotów. Dbano o łacinę i język grecki. Plagę stanowiła matematyka. Dzięki niej kilka razy musiał powtarzać klasę. Nie potrafił sobie z nią poradzić. Przez matematykę nie zdał matury w naszym mieście. W związku z czym nie mógł iść na uniwersytet, ale został studentem szkoły weterynaryjnej w Warszawie, której nie skończył – wyjaśniał historyk.

To właśnie czasy szkolne mocno wpłynęły na życie i twórczość pisarza.

– Najbliższym mu nauczycielem był Antoni Gustaw Bem. To dzięki niemu Żeromski zaczął pisać „Dzienniki”. To niezwykłe źródło na temat tamtych lat – podkreślała prof. Ewa Kula z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Przypomnijmy, że Stefan Żeromski urodził się 14 października w Strawczynie. W 1874 rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach. Autor „Przedwiośnia” był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO