Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Parkujesz? Pomyśl też o innych

piątek, 04 września 2020 12:55 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Często spotykanym widokiem na kieleckich ulicach są niewłaściwie zaparkowane samochody. Nagminnie zdarza się, że pojazdy pozostawiane są po obu stronach drogi, co skutecznie uniemożliwia przejazd innych aut. – Trzeba coś z tym zrobić! – alarmują mieszkańcy.

Jedną z wielu problemowych ulic jest Bukowa.

– Zawsze kiedy jadę tą ulicą muszę niezwykle uważać, żeby nie zarysować żadnego samochodu. Są one zostawione po obu stronach, więc muszę ograniczać swoją prędkość do minimum. Czasami brakuje jedynie dosłownie paru centymetrów, żeby samochody się dotknęły – mówi mieszkanka Szydłówka.

Mieszkanka zauważa też, że auta zajmując chodniki uniemożliwiają przejście pieszym, w tym rodzinom z wózkami i osobom niepełnosprawnym. Sprawa staje się też o wiele poważniejsza, kiedy utrudniony zostaje przejazd większych samochodów, na przykład śmieciarek, które nie są w stanie zmieścić się między pojazdami i dotrzeć do altan śmietnikowych.

– Jest to dla nas wielki kłopot, bo mieszkańcy często skarżą się, że odpady nie zostały odebrane, a dzieje się tak dlatego, że nie było odpowiedniego przejazdu – mówi Monika Kita, starszy specjalista do spraw komunikacji w firmie Eneris. – Zablokowanie dojazdu tak dużego pojazdu, jakim jest śmieciarka, może być niebezpieczne, ponieważ wymaga specjalnych manewrów skręcania, wycofywania, co może doprowadzić do uszkodzenia zaparkowanych samochodów – podkreśla.

Kita zwraca uwagę, że przy altanach powinny pojawić się słupki uniemożliwiające parkowanie przed nimi.

– Administratorzy osiedli i gospodarze domów powinni zadbać o dodatkowe zabezpieczenie dojazdu do miejsc odbioru odpadów. Jeśli istnieje taka możliwość, warto namalować przed punktem z odpadami kopertę, podobną, a najlepiej większą, jaką znamy z miejsc parkingowych dla samochodów uprzywilejowanych – mówi.

Wśród ulic, na których pracownicy najczęściej napotykają problemy Kita wymienia Bąkową, Grenadierów, Tujową, Cedrową, Narciarską oraz Brzozową.

Bogdan Kmieć z zespołu prasowego Straży Miejskiej w Kielcach potwierdza, że funkcjonariusze bardzo często zmuszeni są podejmować interwencje w sprawie niewłaściwie zaparkowanych aut.

– Problem spotykany jest w różnych rejonach miasta. Czasem dotyczy on dróg pożarowych, jezdni jednokierunkowych, a innym razem dróg dwukierunkowych, gdzie według przepisów parkowanie nie może się odbywać przy lewej krawędzi jezdni. Na ulicy Bukowej dozwolone jest ono po jednej stronie, mimo to kierowcy zostawiają samochody po obu. Podobnie jest też na Chopina, Marszałkowskiej i Konopnickiej – mówi Kmieć.

Strażnik przypomina, że niewłaściwe pozostawienie pojazdu skutkuje nałożeniem blokady na koła, co wiąże się z karami pieniężnymi.

Fot. Eneris

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO