MIASTO
Pamiętajmy o grobach bohaterów
Do 1 listopada pozostały jeszcze dwa tygodnie, ale coraz więcej osób krząta się już wokół grobów swoich bliskich. Odwiedzając kieleckie cmentarze warto jednak zatrzymać się chociaż na chwilę w miejscach, w których spoczywają osoby, których nie znaliśmy osobiście, ale zrobiły wiele dla naszej ojczyzny.
Na większości kieleckich cmentarzy stoją mogiły, w których spoczywają ciała tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolną Polskę. To przede wszystkim ofiary niemieckiego okupanta, ale także Żołnierze Wyklęci czy uczestnicy powstania styczniowego. Dlaczego warto pamiętać o ich miejscach spoczynku na cmentarzach? – Cmentarze to jedna wielka lekcja historii. Pomimo, że ludzie tam spoczywają, to jest to historia ciągle żywa. Jest ona zaklęta w kamieniach, marmurze i żeliwie. Pamiętajmy też o tym, że chociażby w okresie zaborów, kiedy nie można było mówić o Polakach, były to niemal jedyne miejsca, w których można było przekazywać sobie uczucia narodowe. Działo się to podczas uroczystości pogrzebowych czy poprzez inskrypcje powiedział nam Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego podczas spaceru alejami cmentarzy położonych przy ulicy Ściegiennego w Kielcach.
Jak podkreśla Wiatkowski, pamięć o bohaterskich czynach naszych przodków uczy nas historii i prawdziwego patriotyzmu. W Kielcach jednym z najbardziej znamiennych symboli poświęcenia są lasy jednakowych krzyży na Cmentarzu Partyzanckim czy Cmentarzu Wojska Polskiego, pod którymi spoczywają często anonimowe ofiary walk o wolność. Pamiętajmy o nich, nie tylko od święta…