MIASTO
Oto najlepsze studenckie wynalazki
Poznaliśmy laureatów piątego konkursu „Student-wynalazca” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. W tym roku wzięło w nim udział 56 wynalazków z 21 uczelni w tym 6 z Polskiej Akademii Nauk i aż 14 z Politechniki Świętokrzyskiej.
Spośród zgłoszeń komisja wyłoniła 5 równorzędnych nagród głównych i 5 wyróżnień. Wśród tych najlepszych znalazł się też wynalazek studentki z Politechniki Świętokrzyskiej. To „Zastosowanie granulatu szkła spienionego oraz polikrzemianu litu jako dodatków w wyrobach z masy silikatowej”. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? – Moim celem było znalezienie bardzo lekkiego materiału budowlanego. Udało się. To co stworzyłam razem ze współautorami projektu będzie można użyć na przykład do budowania obiektów małej architektury, która jest teraz bardzo modna. Materiał nie jest wytrzymalszy od obecnie nam znanych ale jest lżejszy i wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne - mówi Iga Jasińska, studentka PŚk i współautorka innowacyjnego materiału budowlanego. W tym projekcie Igę wspomagali dr inż. Anna Stępień oraz dr hab. inż. Ryszard Dachowski, prof. PŚk.
Z Politechniki Świętokrzyskiej wyróżnione zostały jeszcze dwa zespoły naukowców. Milena Nowek, dr hab. inż. Ryszard Dachowski, prof. PŚk za wynalazek „Zastosowanie regranulatu polistyrenu wysokoudarowego jako dodatku w wyrobach z masy silikatowej”. Kolejnymi wyróżnionymi ze stolicy świętokrzyskiego to Szymon Kowalski, Krzysztof Sokołowski i dr inż. Artur Szmidt za „Filament do druku w technologii FDM i FFF”.
Nagrodzona piątka będzie mogła wystawić swoje wynalazki na 43 Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.