Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ostatnie tygodnie na zgłoszenie się do wstecznego ubezpieczenia

środa, 22 marca 2017 11:54 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Ostatnie tygodnie na zgłoszenie się do wstecznego ubezpieczenia
Ostatnie tygodnie na zgłoszenie się do wstecznego ubezpieczenia
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Przypominamy o możliwości dokonania tzw. wstecznego ubezpieczenia. Dzięki temu osoba, która w momencie korzystania ze świadczeń medycznych  spełniała przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną, ale nią nie była, nie będzie musiała zwracać kosztów swojego leczenia poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gwarantuje to znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.  

Jeszcze tylko do 12 kwietnia osoby, które korzystały ze świadczeń medycznych, ale nie były w tym momencie ubezpieczone z powodu niespełnienia niektórych formalności, mogą skorzystać z możliwości wstecznego ubezpieczenia. – Dotyczy to głównie studentów, którzy na przykład w okresie wakacyjnym podjęli pracę, a po rezygnacji z zatrudnienia i powrocie na uczelnię, nie zostali ponownie zgłoszeni przez rodziców do ubezpieczenia. Są też inne przypadki: ostatnio zgłosiła się do nas pani, która poinformowała, że nie rozumie dlaczego w systemie eWUŚ widnieje na czerwono, skoro cały czas powinna być ubezpieczona. Jak się okazało firma, w której pracuje jej mąż zmieniła nazwę. Po tej zmianie jej mąż zapomniał ponownie zgłosić ją do ubezpieczenia – wymienia Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Skala takich przypadków w województwie świętokrzyskim jest wysoka. -  W niektórych przypadkach dług wobec NFZ wynosi kilkaset złotych, a w niektórych nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego apelujemy, aby wszyscy ci, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do swojego ubezpieczenia dokładnie to sprawdzili. Jest jeszcze szansa, by wszystko wyprostować – uzupełnia rzecznik.  – My do wszystkich osób, od których powinniśmy ściągać te środki, wysłaliśmy indywidualne pisma wyjaśniające, że istnieje możliwość wstecznego ubezpieczenia i w związku z tym anulowania tych długów. Część tych spraw została już rozpatrzona – dodaje Beata Szczepanek.

Do 12 kwietnia, fundusz nie będzie wszczynał postępowań wobec pacjentów, którzy nie byli ubezpieczeni, a skorzystali z leczenia w placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ.  

- Należy pamiętać, że  zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego  możemy dokonać:  u pracodawcy - jeśli jesteśmy zatrudnieni na odpowiedniej umowie, w ZUS-ie-  jeżeli np. prowadzimy działalność gospodarczą  lub w KRUS-ie – jeżeli podlegamy ubezpieczeniu rolniczemu.  My w funduszu nie ubezpieczamy, my możemy jedynie pomóc i podpowiedzieć co zrobić, by być ubezpieczonym – podsumowuje Szczepanek.  

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO