MIASTO
Operacje bariatryczne w walce z otyłością
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. 24 października obchodzimy Światowy Dzień z Otyłością. Jest to okazja do tego, by przypominać, jak ważna jest walka z chorobą oraz zdrowy styl życia. Każdego roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonywanych jest ponad sto operacji bariatrycznych, które są najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości.
Operacje bariatryczne przeznaczone są dla osób z otyłością ekstremalną, czyli takich, u których BMI wynosi powyżej 40 kg. Ci, którzy dodatkowo zmagają się z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, hiperglikemia czy nadciśnienie, są kierowani na operację bariatryczną przy BMI powyżej 35 kg.
- Te operacje są najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości. Powodują największy spadek masy ciała, a dodatkowo uzyskany efekt utrzymuje się bardzo długo – mówi dr n. med. Piotr Bryk, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu na kieleckim Czarnowie.
Sukces leczenia zależy jednak nie tylko od samej operacji.
- Chory musi także podjąć terapię z dietetykiem, technologiem żywienia czy psychologiem. Taka osoba musi przede wszystkim nauczyć się najważniejszych zasad żywieniowych. Pamiętajmy, że sam zabieg jest tylko szansą dla chorego, a sukces leczenia zależy od niego samego i od tego, czy zechce zmienić swój styl życia – podkreśla specjalista.
W szpitalu wojewódzkim wykonywane są wszystkie dostępne obecnie rodzaje zabiegów chirurgicznych leczących otyłość.
Jak podkreślają specjaliści, efekty zabiegów są imponujące. Jedna z pacjentek w pół roku schudła ponad 86 kilogramów.